Prawdopodobnie w każdej branży można wskazać na firmę (firmy), która wniosła sporo w rozwój danego sektora, może nawet dokonała w nim rewolucji. W IT ...
Prawdopodobnie w każdej branży można wskazać na firmę (firmy), która wniosła sporo w rozwój danego sektora, może nawet dokonała w nim rewolucji. W IT zajdziemy kilku takich graczy, a jednym z nich jest Motorola. Dzisiaj korporacja nie jest już tak potężna, nie zarabia olbrzymich sum i nie dominuje w branżowych mediach. Jednak kilka dekad temu to oni wyznaczali trendy w tym biznesie.
Motorola dała nam naprawdę dużo
W roku 1928 powstała Motorola. Początkowo nosiła nazwę Galvin Manufacturing Corporation i zajmowała się produkcją odbiorników radiowych do samochodów. Obecna nazwa firmy pochodzi z połączenia słowa "motor" z kocówką "-ola" stosowaną w nazewnictwie sprzętu audio. Tego słowa zaczęto używać już w roku 1930, ale oficjalnie nazwę przyjęto znacznie później. Przedsiębiorstwo rozwijało się na rynkach telekomunikacyjnych oraz radiowym (m.in. sprzęt domowy) i włożyło spory wkład w ich ewolucję. Lista ważnych wynalazków długa, wystarczy wspomnieć o ich udziale w tworzeniu rynku telefonii komórkowej. w roku 2011 korporacja podzieliła się na dwie części: Motorola Solutions oraz Motorola Mobility. Druga jest obecnie przejmowana przez Lenovo (wcześniej kupiło ich Google). A czym zajmuje się Solutions? Tworzą rozwiązania w dobrze sobie znanych branżach: radiowej i telekomunikacyjnej.
Można słuchać na okrągło
U2 było ostatnio gwiazdą właśnie na technologicznej scenie. Zapewne wie o tym każdy, kto oglądał premierę nowych produktów Apple lub przynajmniej czytał o tym wydarzeniu. Była nowa płyta, były pytania o to, czy zespół jest jeszcze popularny, powrócono do tematu piractwa i ochrony twórców w XXI wieku, czasach Internetu. Piszę o tym akurat dzisiaj, bo zespół obchodzi urodziny. Za datę powstania grupy uznaje się 25 września 1976. Po chłopcach z Liverpoolu przyszedł czas na ekipę z Dublina. I trzeba za to dziękować Niebiosom, bo Bono i spółka wykonali kawał naprawdę dobrej roboty w branży muzycznej.
Genetyk z Noblem
Czas na wątek ściśle naukowy. Dzisiaj będzie związany z noblistą, który przyszedł na świat 25 września 1866 roku. Thomas Hunt Morgan, bo to o nim mowa, zajmował się m.in. genetyką, wrócił do tematu, który wcześniej badał Grzegorz Mendel i prowadził eksperymenty na muszkach owocowych. Ich efektem było sformułowanie chromosomowej teorii dziedziczności. Świat poznał ją w roku 1915, Nagroda Nobla przyszła w roku 1933. Morgan był autorem wielu książek i artykułów z zakresu przywołanej dziedziny wiedzy. Zmarł w roku 1945.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu