Felietony

Moje internetowe potrzeby na rok 2008

Grzegorz Marczak
Moje internetowe potrzeby na rok 2008
23

Polski internet moim zdaniem w roku 2007 to wiele ciekawostek, dużych transakcji oraz startupów. Narodowe malkontenctwo nie pozwala mi jednak nie napisać o rzeczach, które nie powstały w roku 2007 a moim zdaniem były by przydatne (przynajmniej dla mnie) Od razu chciałem zaznaczyć, że poniższa l...


Polski internet moim zdaniem w roku 2007 to wiele ciekawostek, dużych transakcji oraz startupów. Narodowe malkontenctwo nie pozwala mi jednak nie napisać o rzeczach, które nie powstały w roku 2007 a moim zdaniem były by przydatne (przynajmniej dla mnie)

Od razu chciałem zaznaczyć, że poniższa lista to serwisy które w dużej mierze były by dla mnie interesujące (z różnych względów) lub też realizowały by niektóre z moich potrzeb (nie jest to recepta na sukces czy też modne ostatnio przewidywania związane z rokiem 2008)

Moje potrzeby na rok 2008:

Personalizowane wiadomości RSS - co prawda nie liczę na to, że właśnie w Polsce wyrośnie tego typu serwis, chociaż z drugiej strony czemu nie? Naprawdę potrzebne mi jest narzędzie, które na bazie moich preferencji wybierze za mnie ciekawe wiadomości. Ja mogę stworzyć listę źródeł - reszta niech się dzieje automatycznie. Testowałem kilka tego typu rozwiązań i wszystkie określały preferencje na bazie słów kluczowych - nie dawało to jednak zadowalających rezultatów.

Zarządzanie domowym budżetem - Czyli nic tylko czerpać garściami z pomysłów wdrożonych na świecie i zbudować polski serwis w którym użytkownicy będą mogli w prosty i przyjazny sposób gromadzić informacje o swoich zarobkach, wydatkach, oceniać zdolność finansową itp. Naprawdę przydał by mi się taki serwis ponieważ prowadzenie domowego budżetu w excelu jest nieco męczące a na zabawę z profesjonalnym oprogramowaniem tego typu nie mam czasu.


Jak znaleźć developera lub grafika ?
- kolejna moja potrzeba czyli miejsce gdzie mógłbym umieścić (tanio) ogłoszenie na temat pracy lub zlecenia i dotarło by ono do odpowiedniego grona ludzi. Miejsce gdzie mógłbym przeczytać opinie o freelancerach, grafikach i developerach obejrzeć ich pracę i nawiązać kontakt z poprzednim zleceniodawcą. Możliwe, że tego typu serwis już istnieje ale do tej pory nie dane mi było go znaleźć.


Wypożyczalnia polskich filmów
Były już pierwsze próby ale idzie to dość mozolnie. Oczywiście jestem świadom jakiego typu problemy napotka firma tworząca tego typy serwis, z drugiej jednak strony jako użytkownika nie interesują mnie za bardzo aspekty tworzenia tego typu przedsięwzięcia. Chętnie zapłacił bym w internecie za dostęp do archiwum z polskimi filmami i serialami (niezależnie czy płacąc abonament czy za pojedynczą emisję) - chciałbym jednak aby oferta prezentowana przez taki serwis była na tyle szeroka iż nie musiał bym szukać filmów w innych miejscach.

Dodatki do gmaila - nie wiem czemu nikt z naszych developerów nie podejmuje się zajęć takich jak zbudowanie ciekawych rozszerzeń do poczty gmail? Możliwe, że jest to nieopłacalne - ale patrząc z nieco innej perspektywy niż pieniądze można by osiągnąć dzięki temu pewne niewymierne korzyści. Gmail jest jak sądzę bardzo popularnym programem pocztowym w polsce - zaczynają integrować się z nim portale - czy nie można by wykorzystać tego faktu do zbudowania serii ciekawych rozszerzeń (bo jak rozumiem technicznie są już takie możliwości)?

I wiele innych
czyli więcej sklepów spożywczych online, podpisy elektroniczne, rozliczenia elektroniczne, usługi mobilne (te przydatne) itp.

Jak widać moje potrzeby są bardzo prozaiczne i przyziemne - wynika to z tego, że nie wymagam aby w polskim internecie pojawiła się konkurencja dla wszystkich serwisów zagranicznych z jakich do tej pory regularnie korzystam (nie miało by to za dużego sensu).

Ciekawy jestem jak wygląda wasze lista potrzeb nie zrealizowanych do tej pory w naszym internecie? (a może któryś z serwisów o których pisałem już powstał albo właśnie powstaje?)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu