26

Lepsza jakość dźwięku z karty SD? Sony twierdzi, że będzie mieć takie urządzenia w ofercie

Może się wydawać, że cyfrowy dźwięk albo jest, albo go nie ma. I zawsze możemy odtwarzać go w tej samej jakości, niezależnie od urządzenia, na którym jest magazynowany. Sony oferować będzie jednak karty SD przeznaczone dla audiofilów. Inżynierowie Sony chwycili w dłonie mierniki, a efektem ich pracy mają być specjalne karty microSD z jeszcze lepszym […]

Może się wydawać, że cyfrowy dźwięk albo jest, albo go nie ma. I zawsze możemy odtwarzać go w tej samej jakości, niezależnie od urządzenia, na którym jest magazynowany. Sony oferować będzie jednak karty SD przeznaczone dla audiofilów.

Inżynierowie Sony chwycili w dłonie mierniki, a efektem ich pracy mają być specjalne karty microSD z jeszcze lepszym tłumieniem elektrycznego szumu powstającego podczas odczytu danych. Wszystko fajnie, ale tego rodzaju karta, o pojemności 64 gigabajtów kosztować ma 155 dolarów (ok 570 zł). Sporo.

Ale to nie jest tak, że Sony przekonuje kogokolwiek do zakupu swojego urządzenia. Samo nie jest pewne, czy karta znajdzie odbiorców:

Nie jesteśmy pewni, czy klienci oczekują takiego produktu, ale pomyśleliśmy, że wśród miłośników świetnego dźwięku znajdą się osoby zainteresowane.

Tylko czy ktoś używający przenośnego sprzętu do odtwarzania muzyki zauważy jakąkolwiek różnicę? Doskonale rozumiem, że są osoby, które inwestują ogromne pieniądze zarówno w sam sprzęt do audio, jak i pomieszczenia, w których słuchają muzyki. Nie wydaje mi się jednak, by Sony znalazło odbiorców na tego typu karty – oczywiście, jakość dźwięku w urządzeniach mobilnych jest bardzo ważna, ale chyba lepiej zainwestować w lepszy odtwarzacz i lepsze słuchawki niż zwracać uwagę na aż tak małe rzeczy jak szum podczas odczytu danych z karty pamięci.

Walkman

Chociaż z drugiej strony Sony pokazało niedawno walkmana kosztującego około 1200 dolarów, więc zapewne szuka swojego miejsca w tym raczej niszowym segmencie drogich urządzeń do mobilnego słuchania muzyki. Historia pokazuje jednak, że w kwestii kart pamięci firma nigdy szału nie zrobiła, a i konieczność używania specjalnych kart w ich urządzeniach do grania zawsze spotykała się z nieprzychylną reakcją użytkowników.

grafika: 1,2

Źródło