Technologie

Lekki jak plastik, mocny jak stal i tani w produkcji. Materiał marzeń?

Krzysztof Kurdyła
Lekki jak plastik, mocny jak stal i tani w produkcji. Materiał marzeń?
5

Temat plastiku jest w dzisiejszych czasach dość kontrowersyjny. Żyć się bez niego nie da, ale jednocześnie sprawia bardzo wiele problemów, szczególnie ze względu na jego trudną utylizację oraz potencjalny wpływ na zdrowie człowieka. Czy nowe tworzywo może zmienić nasze podejście?

2DPA-1, materiał marzeń?

Massachusetts Institute of Technology (MIT) ogłosił właśnie pracę na temat wytworzenia, przez wielu uważanych za niemożliwe, przez chemików z tej uczelni dwuwymiarowego polimeru. Ten, zachowując lekkość charakterystyczną dla tworzyw, ma być jednocześnie 6-krotnie bardziej wytrzymały od stali, jeśli chodzi o granicę plastyczności, a jego odporność na odkształcenia jest sześciokrotnie wyższa od szkła kuloodpornego.

Co więcej, jego produkcja ma być prosta i tania, a jej skalowanie do poziomów przemysłowych nie nastręcza problemów. Materiał powstaje w wyniku nowo opracowanej metody polimeryzacji melaminy, w którego efekcie powstaje spontanicznie dwuwymiarowa struktura. Ta samoorganizacja cząsteczek w roztworze powoduje, że materiał bez żadnego problemu da się produkować na masową skalę.

Struktura łańcuchów ma też być bardzo efektywną zaporą przeciw gazom i płynom, co w połączeniu z możliwością tworzenia bardzo cienkich warstw może pozwolić na tworzenie bardzo efektywnych powłok dla konstrukcji stalowych. Naukowcy mówią na przykład o pokrywaniu tym materiałem niektórych części w samochodach.

Ile plastiku w plastiku

Pozostaje oczywiście pytanie, na ile nowy materiał będzie dzielił ze swoimi starszymi kuzynami wady plastików. Jak będzie wyglądać sprawa jego recyklingu, czy będzie generował problemy z mikrocząsteczkami? Wybór melaminy na monomer będący podstawą budowy polimeru powoduje, że będzie to raczej dokładnie sprawdzone.

Ten związek nie ma najlepszej prasy, większe dawki mogą uszkadzać układ moczowy i rozrodczy, a wątpliwą sławę przyniosła mu serię zatruć dzieci w Chinach, po tym jak producenci mleka w proszku dodawali ją na dużą skalę do swoich produktów.

Naukowcy z MIT złożyli już dwa patenty dotyczące tej technologii, a obecnie eksperymentują z kolejnymi modyfikacjami jego struktury molekularnej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu