Felietony

Koniec z chodzeniem do lekarza na kontrolę. Sam analizuj swoje zdrowie z Healthrageous

Tomek Chojecki
Koniec z chodzeniem do lekarza na kontrolę. Sam analizuj swoje zdrowie z Healthrageous
11

  Ilu z Czytelników Antyweb ma w domu ciśnieniomierz? A glukometr czy pulsometr? A myśleliście kiedyś o tym, jak fajnie byłoby mieć system - taki jak np. Google Analytics - który zapisuje i analizuje wyniki Waszego zdrowa  z tych urzadzeń? Być może dostaniemy właśnie takie system -  Healthra...

 

Ilu z Czytelników Antyweb ma w domu ciśnieniomierz? A glukometr czy pulsometr? A myśleliście kiedyś o tym, jak fajnie byłoby mieć system - taki jak np. Google Analytics - który zapisuje i analizuje wyniki Waszego zdrowa  z tych urzadzeń? Być może dostaniemy właśnie takie system -  Healthrageous.com

Healthrageous to serwis z USA, który sam siebie nazywa "Cyfrowym Systemem do Zarządzania Zdrowiem". Jest to platforma działająca w modelu SAAS, która zbiera i analizuje dane biometryczne pochodzące z różnego typu narzędzi do pomiaru parametrów ciała. Na podstawie tych danych, startup stara się realizować cel: zapobieganie długotrwałym w skutkach schorzeniom. Skupia się zwłaszcza na schorzeniach wysoko rozwiniętych społeczeństw - cukrzyca, nadciśnienie, nadwaga czy choroby serca. Pomysł został poważnie wsparty przez inwestorów - pozyskał już 15 milionów dolarów.

W założeniach serwisu znajduje się kilka funkcji. Najważniejsza z nich: platforma ma, na podstawie dostarczanych danych, diagnozować stan konkretnego usera w czasie rzeczywistym. System identyfikuje i kontroluje parametry biometryczne ciała, których przekroczenie niesie ryzyko większych konsekwencji zdrowotnych. Gdy stan pacjenta wykazuje, że jest w grupie zagrożonej np. nadciśnieniem, system proponuje właściwy program leczenia, czyli ćwiczenia, odpowiednia dieta itd.

Co więcej, system jest tak skonstruowany, by proces poprawy zdrowa przechodzić razem z pacjentem. Funkcje grywalizacyjne i społecznościowe, które za zaimplementowane w platformie, mają motywować i angażować usera do pracy nad swoim zdrowiem. Wyobrażacie sobie to? System stwierdza, że mam za wysoki cukier. Zaleca mi przez miesiąc dietę z sałatek i zero słodyczy. Poprawiam dzięki temu parametry mojej krwi, a za niski cukier we krwi dostaję punkty na platformie. Albo inny przykład: system stwierdza, że muszę zrzucić kilka kg i proponuje mi bieganie. Następnie monitoruje przez Endomondo ile przebiegam, a poprzez wagę z wi-fi sprawdza, czy już osiągnąłem cel. Inną ważną funkcją jest pilnowanie i przypominanie o zażyciu odpowiednich leków w odpowiednim czasie poprzez zastosowania mobilne. Może wydawać się to dość prozaiczna funkcja, ale dla osób starszych, które przyjmują duże ilości medykamentów - potrzebna.

Niewątpliwie Healthrageous.com ma całą masę zastosowań, a wykorzystanie synergii, która powstaje przez połączenie urządzeń pobierających dane biometryczne z platformą internetową, daje ogromne możliwości. Startup ma zastosowanie jako system dla osób indywidualnych, jako platforma dla wszelkiego rodzaju placówek medycznych, jak również pracodawców, którzy w USA płacą za służbę zdrowa swoich pracowników i zarządzają ich planami usług medycznych. Na stronie póki co, nie ma żadnych informacji, na czym serwis będzie zarabiał i niestety nie można zobacz serwisu od wewnątrz bez kontaktu z konsultantem firmy.

Kluczową sprawą dla serwisu będzie rozwój i dostępność narzędzi zbierających dane biometryczne. Jednak nie sądzę, że znajdzie się ktoś, kto powie, że tak nie będzie wyglądać przyszłość. Pewne jest, że będziemy mieli dostęp do parametrów swojego ciała w jakimś systemie informatycznym. Pytanie, kiedy to nastąpi? Jak obstawiacie?

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeStartupzdrowie