Świat

Kod Jaiku na wolność szansą dla ludzi z pomysłem

Grzegorz Marczak
Kod Jaiku na wolność szansą dla ludzi z pomysłem
4

Google kupiło Jaiku (czyli konkurenta Twittera) w 2007 roku, zaraz po transakcji serwis został zamknięty. Niestety rozczarowanie przyszło bardzo szybko - okazało się bowiem, że nasz gigant od wyszukiwarki internetowej kompletnie nie widział po co kupił Jaiku i niedawno ogłosił iż zawiesza rozwój teg...

Google kupiło Jaiku (czyli konkurenta Twittera) w 2007 roku, zaraz po transakcji serwis został zamknięty. Niestety rozczarowanie przyszło bardzo szybko - okazało się bowiem, że nasz gigant od wyszukiwarki internetowej kompletnie nie widział po co kupił Jaiku i niedawno ogłosił iż zawiesza rozwój tego serwisu. Dla osłodzenia użytkownikom przykrej wiadomości Google poinformowało, że kod aplikacji będzie dostępny dla każdego. Tak też się stało, o czym niedawno można było przeczytać na blogu Jaiku.
Tak więc developerzy dostali do ręki narzędzie (oczywiście ci którzy będą chcieli się nad nim pochylić), które wydaje się być nieźle przygotowane i sprawnie działające. Myślę, że na bazie Jaiku da się zrobić coś porządnego - i nie chodzi tutaj o robienie bezpośredniego konkurenta Twittera, który padnie po dwóch miesiącach.

Przy odrobienie wyobraźni można udostępniony kod użyć do wielu ciekawych rzeczy, może na przykład zamiast atakować twittera, zbudować serwis idący w kierunku tumblr.com (czyli takiego mini bloga), a może spróbować rozproszyć nieco mikrobloging pozwalając użytkownikom zakładać tematyczne twtitery? Można też spróbować w Polsce powalczyć z blipem czy flakerem (chociaż przerobienie Jaiku na serwis lifestreamingowy wymagało by chyba większej pracy)? Wprawdzie serwisy te cieszą się już wierną rzeszą użytkowników, ale są to raczej liczby wyrażane w dziesiątkach a nie setkach tysięcy internautów.

Ciekawy jestem czy powstanie coś sensownego na bazie Jaiku i w czy będą to kolejne bezsensowne kopie czy też może ktoś z pomysłem wykorzysta to w zupełnie inny sposób.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu