Felietony

Kindle Touch 3G - WWW tylko przez WiFi

Jan Rybczyński
Kindle Touch 3G - WWW tylko przez WiFi
28

Jak wiadomo, starszy model Kindle 3G, ten z klawiaturą, pozwalał na przeglądanie stron internetowych. Co prawda funkcja nosiła nazwę eksperymentalnej, ale jednak działała. Kindle nie jest pomyślany do intensywnego surfowania po sieci, ale sprawdzenie maila czy pogody było czasem bardzo praktyczne zw...

Jak wiadomo, starszy model Kindle 3G, ten z klawiaturą, pozwalał na przeglądanie stron internetowych. Co prawda funkcja nosiła nazwę eksperymentalnej, ale jednak działała. Kindle nie jest pomyślany do intensywnego surfowania po sieci, ale sprawdzenie maila czy pogody było czasem bardzo praktyczne zwłaszcza, że połączenia 3G nie niosły ze sobą żadnych kosztów. Kindle Touch 3G ze względu na interfejs dotykowy nadawałoby się do tego celu jeszcze lepiej, ale niestety, nic z tego. Amazon zablokował możliwość przeglądania WWW przez 3G, ta przyjemność zarezerwowana jest tylko dla WiFi.

Niestety, jest już oficjalne potwierdzenie, które pojawiło się na oficjalnym forum Amazon Kindle:

We apologize for the confusion. Our new Kindle Touch 3G enables you to connect to the Kindle Store, download books and periodicals, and access Wikipedia – all over 3G or Wi-Fi. Experimental web browsing (outside of Wikipedia) on Kindle Touch 3G is only available over Wi-Fi.

Our Kindle Keyboard 3G will continue to offer experimental web browsing over 3G or Wi-Fi.

Tłumacząc w skrócie, 3G w nowym Kindle Touch ma służyć tylko do łączenia się ze sklepem Amazon i pobierania książek i innych treści. Poza tym dostęp będzie tylko do Wikipedii (ciekawe czy we wszystkich językach). Eksperymentalne przeglądanie WWW na czytniku będzie możliwe tylko i wyłącznie za pomocą WiFi.

Powodów takiej decyzji nietrudno się domyślić - cięcie kosztów. Nikt z operatorów transferu 3G za darmo nie rozdaje. Skoro nowy Kindle Touch 3G nadaje się jeszcze lepiej do surfowania w sieci, generowałby większe koszty, a Amazon musiałby pokryć rachunki. Do podobnych wniosków doszedł serwis The Next Web.

Nie jestem zadowolony z decyzji Amazonu. Sam myślałem o zakupie nowego czytnika właśnie w wersji 3G, ze względu na wygodną możliwość sprawdzenia niektórych informacji z każdego miejsca. Nawet jeżeli połączenie jest powolne a wyświetlacz średnio nadaje się do tego rodzaju zastosowań. Akurat kupowania i ściągania treści z sklepu Amazon, za pomocą 3G nie planuję, dlatego albo zrezygnuję z 3G i kupię zwykłego Kindle Touch, albo zdecyduje się na starszą wersję z klawiaturą, gdzie możliwość przeglądania internetu pozostaje bez zmian.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Amazon3Gkindle touch