Polska

Jeden z warszawiaków winny jest jednemu z telekomów 210 tys. zł

Grzegorz Ułan
5

Niewyobrażalna kwota, nawet BIG InfoMonitor, który przygotował właśnie raport z zadłużenia Polaków względem telekomów, zastanawia się, jak on to zrobił?

Według najnowszego raportu BIG InfoMonitor długi Polaków względem firm telekomunikacyjnych sięgają już 750 mln zł. Po 6 miesiącach tego roku liczba dłużników urosła do 305,5 tys, więc średnia wartość długo wynosi obecnie 2455 zł, to prawie 50 razy więcej niż wynosi wysokość średniego miesięcznego abonamentu komórkowego w Polsce.

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor:

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wystarczy 200 zł zaległości u jednego wierzyciela i 30 dni po terminie płatności, aby znaleźć się w rejestrze dłużników. Konsekwencją niepłacenia jest wpis do rejestru, który ogranicza możliwość podpisania kolejnej umowy na telefon, a także blokuje dostęp do kredytów, zakupów ratalnych i wielu innych usług. Firmy bowiem sprawdzają w BIG z kim mają do czynienia, a klient z długiem nie wzbudza zaufania.

To skąd takie pojedyncze długi u Polaków? Twórcy raportu wskazują w głównej mierze na oszustów, którzy biorą po kilka drogich telefonów, często u kilku operatorów jednocześnie już z zamiarem nie regulowania płatności za nie później.

Wśród tych dłużników znajdują się również osoby, które zagubiły, bądź ktoś im ukradł dowód osobisty, a nie zgłosiły tego do systemu Dokumenty Zastrzeżone, z którego korzystają nie tylko banki ale też firmy telekomunikacyjne. Do rejestru trafiają również dłużnicy, którzy wzięli kilka telefonów na firmę, ale w przypadku problemów finansowych i zamknięcia firmy z prywatnym długiem pozostaje właściciel.

Długi te sięgają kilku tysięcy złotych z prostego powodu, bo w takim przypadku telekomy wyliczają zadłużenie do końca trwania umowy czy też odejmują wcześniej przyznane rabaty, często za kilka telefonów.

Jak wspominałem w tytule, rekordzistą jest 45-letni warszawiak, który ma na koncie 4 długi względem telekomów na łączną kwotę 210 319 zł. Na drugim miejscu również mieszkaniec województwa mazowieckiego, który ma wpisanych aż 12 długów na kwotę 187 557 zł, kolejne miejsce to już mieszkaniec województwa małopolskiego i dług w wysokości 115 004 zł. W pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna kobieta z 17 długami telekomunikacyjnymi na kwotę 85 543 zł.

Patrząc jednak w skali całego kraju, najwięcej dłużników jest na Śląsku, bo jest ich już 46 tysięcy z łącznym długiem wynoszącym ponad 113 mln zł. Dalej mamy Dolny Śląsk z długiem 83 mln, wygenerowanym przez ponad 33 tys. dłużników, a na trzecim miejscu Mazowsze - tutaj odnotowano 32 tys. dłużników na kwotę 82 tys. Najmniej dłużników, poniżej 10 tysięcy jest w województwie podkarpackim, opolskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Pozostaje jeszcze zerknąć na przedziały wiekowe dłużników - najwięcej z nich ma pomiędzy 25 a 34 lat – 80 tys. osób, nieco mniej jest ich z przedziału 35-44 lat - ponad 75 tys., dalej mamy osoby pomiędzy 45 a 54 lata - ponad 50 tysięcy. Większość dłużników stanowią mężczyźni 58%, którzy odpowiadają za 60% ogólnej sumy długu względem telekomów.

Photo: patron74/Depositphotos

Źródło: BIG InfoMonitor.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu