Wystawianie ofert na Allegro nie jest niczym skomplikowanym — i prawdopodobnie wie o tym każdy, kto chociaż raz próbował to zrobić. Firma jak tylko może ułatwia wszystkie kroki z tym związane. Sami zobaczcie jak wygląda wystawianie aukcji krok po kroku!
Allegro jest serwisem, który w Polsce nie ma sobie równych. Trudno nazwać go serwisem aukcyjnym, bo choć tych faktycznie tam nie brakuje — to dla wielu jest to po prostu sklep internetowy z niekończącym się asortymentem. Ale przecież nie trzeba posiadać asortymentu w ilościach hurtowych — czasami chcemy po prostu sprzedać rzeczy z których już nie korzystamy, albo... nietrafione prezenty. Jak sprzedać rzeczy na Allegro? To nic trudnego — zobaczcie sami!
Jak sprzedać rzeczy na Allegro? Wystawianie oferty krok po kroku
Rozpoczynamy od zalogowania się naszymi danymi w serwisie — następnie w prawym górnym rogu wybieramy nasz login, a z rozwijanego menu wybieramy opcję wystaw przedmiot. Teraz wpisujemy tytuł aukcji — kiedy zawrzemy tam nazwę przedmiotu, korzystając z odnośnika wybierz kategorię otrzymamy automatyczne propozycje bazujące na wpisanych przez nas słowach kluczowych. Jeżeli nie jesteście pewni czy aby na pewno dobrze wybraliście, warto wyszukać je i przejrzeć samodzielnie.
Następnym krokiem jest określenie cech przedmiotu, a także dodanie zdjęć — tych może być maksymalnie 10 — warto mieć jednak na uwadze, że pierwsze z nich zawsze jest miniaturką dla naszej aukcji, którą użytkownicy widzą w wynikach wyszukiwania. Kawałek niżej czeka nas edytor tekstowy, w którym możemy dodać opis sprzedawanego przez nas przedmiotu — warto zadbać o to, aby był on jak najbardziej precyzyjny:
Tutaj wstaw dokładny opis sprzedawanego przez siebie przedmiotu, dbając o to, by znalazło się w nim możliwie jak najwięcej szczegółów — w ten sposób pozwolisz potencjalnym klientom łatwiej podjąć decyzję. A przy okazji istnieje szansa na to, że nie zostaniesz zasypany zestawem dodatkowych pytań w ramach prywatnych wiadomości, które wszyscy mogą wysyłać do sprzedawców.
Edytor ten pozwala też na prostą edycję wizualną tekstu, a nawet dodawanie tam dowolnych grafik. Kolejnym krokiem są zaś załączniki:
Zakładka "Format sprzedaży" to miejsce, któremu warto poświęcić dłuższą chwilę. Przede wszystkim warto zastanowić się, jaki typ sprzedaży nas interesuje: aukcja, w której cenę ustalą użytkownicy składając kolejne oferty, a może wybrana przez nas kwota w ramach opcji Kup Teraz? Jeżeli decydujemy się na licytację, możemy zaznaczyć też opcję ceny minimalnej, którą użytkownicy będą musieli zapłacić, chcąc kupić wystawiany przez nas przedmiot.
Kolejną sekcją jest ta związana z wysyłką przedmiotu — ci którzy sprzedają regularnie, prawdopodobnie mają zdefiniowane cenniki. Reszta zaś może skorzystać z opcji wypełnij sposób dostawy ręcznie, gdzie spośród kilkunastu opcji wybierają firmy kurierskie / pocztowe, podają ceny dla każdej z nich (i to w zależności od liczby przedmiotów w ramach jednej wysyłki). To także miejsce, gdzie wybieramy czas wysyłki, który pomoże się kupującym użytkownikom zorientować, czy mają szansę otrzymać przesyłkę na czas.
Kawałek niżej czeka na nas sekcja związana z warunkami oferty. Wszystkie one są opcjonalne — ale twórcy oddali w nasze ręce możliwość doprecyzowania informacji związanych z: warunkami zwrotu, reklamacji, gwarancją, a także usługami dodatkowymi. Niby nie jest to nic specjalnego — bo tak naprawdę wszystkie te informacje można zawrzeć osobno w opisie przedmiotu, ale Allegro wiele z tych elementów ułatwia — a korzystając z ich formularzy mamy pewność, że wszystkie te informacje będą zawsze stosownie wyeksponowane. A część z nich można nawet przefiltrować w wynikach wyszukiwania, co może okazać się dodatkowym atutem dla wszystkich poszukujących ofert skrojonych do swoich potrzeb. Warto też zaznaczyć, że Allegro zadbało o to, aby dostępne w ramach tych funkcji gotowe elementy były wyczerpujące. Ba, nie zabrakło nawet opcji załączania dodatkowych dokumentów — między innymi w przypadku gwarancji, gdzie żadnego problemu nie stanowi przypięcie tam dokumentu PDF potwierdzającą faktyczną gwarancję!
Stronę wystawiania aukcji kończą opcje ich promowania (podświetlenie, pogrubienie, promocja na stronie działu, albo tańsze pakiety), a także możliwość wystawienia oferty o wybranej przez nas godzinie. Na samym końcu możemy skorzystać z opcji podglądu tego, jak aukcja będzie wyglądać w praktyce, albo... po prostu wystawić przedmioty!
Ile kosztuje sprzedawanie na Allegro?
Wielokrotnie mówiąc o sprzedawaniu przedmiotów na Allegro pojawia się kwestia ceny, którą trzeba zapłacić za wystawienie na sprzedaż produktów na Allegro. Warto mieć na uwadze, że są tam dwie opłaty: pierwsza za wystawienie oferty (i podgląd kosztów mamy zawsze w podsumowaniu), druga zaś — po sprzedaży. Każda z kategorii ma inną prowizję — dlatego tutaj najwygodniej jest... skorzystać z kalkulatora opłat, który firma przygotowała dla wszystkich ciekawych, ile taki biznes będzie ich kosztował.
Korzystanie z niego jest dziecinnie proste — całą przygodę rozpoczynamy od wyboru kategorii, bo — jak już wspominałem — dla każdej czeka nas inna opłata. Po wypełnieniu całego zestawu informacji na temat sprzedawanego przez nas przedmiotu, włącznie z ceną i opcjami promocji przy wystawieniu, możemy zobaczyć całkowity kosztorys. To doskonały sposób by sprawdzić, czy sprzedawanie wskazanych przedmiotów na Allegro się nam w ogóle opłaci i... czy ma sens, po prostu.
Sprzedawanie na Allegro: łatwo, szybko i bez problemu! A jakie są alternatywy?
Allegro niewątpliwie jest pierwszą platformą, która przychodzi na myśl w kwestii sprzedaży — warto jednak mieć na uwadze, że nie jest jedyną. Tak jak wspomniałem — aukcje grają tam od lat już nieco mniejszą rolę, niż... klasyczne zakupy przez kup teraz, które sprawiają, że to po prostu jeden wielki sklep internetowy. W przypadku chęci pozbycia się rozmaitych przedmiotów niekoniecznie z chęcią zysku, warto rozważyć skorzystanie z dostępnych na rynku alternatyw. Najpopularniejszą z nich będzie prawdopodobnie OLX (dawniej: Tablica.pl). Tam lwia część kategorii oferuje darmowe dodawanie ogłoszeń — ale nie jest to regułą, bo za zamieszczenie ogłoszenie w kilku z nich jest płatne (PayU lub za pośrednictwem SMS). Sprzedaż jest jednak całkowicie darmowa — nie trzeba się przejmować żadnymi opłatami już po finalizacji.
Inną opcją jest skorzystanie z międzynarodowego serwisu ebay.pl, który dostępny jest także w Polsce. Jest to platforma która lokalnie nie za bardzo się liczy, ale przecież sprzedając rzeczy nie zawsze zależy nam wyłącznie na lokalnych odbiorcach, czasami dostęp do zainteresowanych w skali globalnej jest niewątpliwym atutem. Dlatego też oferując na sprzedaż rozmaite rzeczy kolekcjonerskie, warto sięgnąć także zainteresować się bliżej tą opcją.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu