Świat

iPhone OS 3.0 - duże zmiany, kilka bardzo ciekawych

Grzegorz Marczak
iPhone OS 3.0 - duże zmiany, kilka bardzo ciekawych
22

Apple pokazało dzisiaj czego można spodziewać się po nowym OS dla telefonu iPhone (SDK jest już chyba do pobrania). Spełniło się oczekiwanie wielu co do podstawowej funkcji, jaką powinien posiadać taki mini komputer, czyli jest copy paste. Naprawdę będzie można zaznaczyć wybrane słowo, skopiować je...

Apple pokazało dzisiaj czego można spodziewać się po nowym OS dla telefonu iPhone (SDK jest już chyba do pobrania). Spełniło się oczekiwanie wielu co do podstawowej funkcji, jaką powinien posiadać taki mini komputer, czyli jest copy paste. Naprawdę będzie można zaznaczyć wybrane słowo, skopiować je i wkleić do innej aplikacji (whooow). Oprócz copy paste Apple dodało również możliwość wyszukiwania informacji w aplikacjach - o ile w mailu jest to raczej podstawowa funkcja bez której nie można się obejść, to jeśli chodzi o całość będziemy mogli poczuć się jakbyśmy mieli spotlight (świetna wyszukiwarka w Mac OS). Dodatkowo wszystkie aplikacje będą od nowej wersji oprogramowania reagować na horyzontalną pozycję telefonu (co będzie z pewnością bardzo przydatne).

Oprócz tych oczywistych zmian Apple zaskoczyło wszystkich pokazując na przykład implementacje P2P przez Bluetooth. Dzięki temu rozwiązaniu developerzy będą mogli tworzyć gry multiplayerowe, gdzie dwóch graczy będzie grać ze sobą przy użyciu swoich telefonów, bez konieczności połączenia przez WIFI. Dodatkowo telefony nie będą musiały być nawet parowane (jak to jest zazwyczaj przy połączeniu przez Bluetooth).

W nowej wersji oprogramowania dla iPhona jest bardzo wiele udogodnień dla developerów, na przykład możliwość wklejania map bezpośrednio do aplikacji. Same aplikacje będą mogły również korzystać z akcesorii telefonów, takich jak na przykład FM transmitter itp. Apple robi też duży ukłon w stosunku do płatnych aplikacji (w końcu na tym obie strony zarabiają) pozwalając tym programom na sprzedaż dodatkowych poziomów, płatne subskrypcje, sprzedaż wirtualnych prezentów lub sprzedaż treści bezpośrednio z aplikacji.

To czego nie doczekali się developerzy iPhona to działanie aplikacji w tle - według apple funkcja bardzo skutecznie zabija baterię (i jestem w stanie w to uwierzyć, ale z drugiej strony Google potrafiło to zrobić w swoim Androidzie i chyba telefon z tym system nie ma jakichś dramatycznych problemów z bateriami).

Podczas konferencji Apple po raz kolejny chwaliło się wynikami sprzedaży aplikacji z app store. Wyniki są naprawdę imponujące. Programy do iPhona były pobrane ponad 800 milionów razy. 50 tysięcy firm dołączyło do programu sprzedaży oprogramowania, a samo SDK było pobrane 800 tysięcy razy. W samym iTunes Store znajduje się już ponad 25 tysięcy aplikacji na iphona.

Więcej i bardziej szczegółowych informacji na temat nowego softu do telefonu Apple znajdziecie na bigtech.blogs.fortune.cnn.com. Muszę przyznać, że tym razem Apple postarało się i zafundowało użytkownikom i developerom porządną aktualizację oprogramowania, która z pewnością będzie doceniona przez obie strony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Appleiphone 3g