Bezpieczeństwo w sieci

Inteligentne urządzenia i domy da się oszukać światłem lasera. Raj dla złodziei?

Paweł Winiarski
Inteligentne urządzenia i domy da się oszukać światłem lasera. Raj dla złodziei?
15

Decydując się na zainstalowanie w domu inteligentnych urządzeń kieruje nami kilka przesłanek. Chcemy ułatwić sobie życie ale też sprawić, by było bezpieczniej. A co jeśli okaże się, że w tym drugim przypadku będzie wręcz odwrotnie?

Inteligentne urządzenia i systemy w domach prędzej czy później sprawią, że nasza codzienność będzie wyglądać jak z filmów science-fiction. Mówiąc szczerze sam czekam na to aż nie będę musiał otwierać drzwi kluczem, a po wejściu do mieszkania przywita mnie asystent - zapyta jak minął mi dzień, wcześniej sam włączy ogrzewanie lub chłodzenie, może też uruchomi ekspres do kawy, bo będzie wiedział, że lubię się jej napić po powrocie z pracy. Chciałbym też poczuć, że pod jego ochroną dom jest bezpieczny. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Michigan przeprowadzili właśnie badania, w których udało im się oszukać systemy inteligentne urządzenia korzystając z laserowego wskaźnika.

Wszystkie z przeprowadzonych ataków testowych opierały się o skondensowane wiązki światła, które udało się tak skonfigurować, by manipulowały inteligentnymi urządzeniami - co gorsza, nawet nie z bliska, ale ze znacznej odległości.

Wbudowane w smart urządzenia mikrofony reagują na fale dźwiękowe naszego głosu. Ale nie tylko - w ten sam sposób mogą też reagować na wiązkę skondensowanego światła. Używając modulatora lasera, hakerzy mogą nagrać swój głos z konkretnymi komendami, przekonwertować go na wiązkę światła i skonfigurować jego rytm pulsowania tak, by urządzenie odebrało światło jak głos. W ten sposób oszukano na przykład sprzęt kupiony na Amazonie z odległości około 110 metrów.

Przeczytaj też: 5 powodów, aby nie korzystać z Asystenta Google

Badacze poinformowali o swoich eksperymentach Amazona, Apple i Google i z tego co rozumiem, na chwilę obecną producenci nie są w stanie temu zaradzić. A to oznacza, że nie ma póki co szans na to, by sprostały tego typu atakom.

Mówiąc szczerze, na ogół podchodzę dość sceptycznie do takich rewelacji. Urządzenia zainstalowane w domach to jednak trochę inny poligon doświadczalny niż zamknięta sala z przygotowanym
eksperymentem, w dodatku jak donosi serwis TheNextWeb z "urządzeniami, które można było łatwo znaleźć na Amazonie". Ciężko mi bowiem uwierzyć, że takie prawdziwe inteligentne domy, czyli systemy sprzedawane za duże pieniądze, zachowają się identycznie jak asystent z sieciowej oferty, który pewnie jest niedrogim głośniczkiem bezprzewodowym. Z drugiej strony kto wie - może tego typu wiązki światła to faktycznie duży problem wszystkich inteligentnych urządzeń i warto by ich producenci wzięli takie eksperymenty pod uwagę opracowując ich systemy bezpieczeństwa.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu