Ilekroć oglądałem fotografie piorunów, byłem pełen podziwu dla cierpliwości autorów tychże prac. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak skompl...
Ilekroć oglądałem fotografie piorunów, byłem pełen podziwu dla cierpliwości autorów tychże prac. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak skomplikowana jak by się mogło wydawać i wystarczy, a jakże, odpowiednia apka. iLightningCam na nasze polecenie może czuwać i wyczekiwać momentu, w którym powinna uchwycić moment.
Po włączeniu aplikacji i przejściu w tryb fotograficzny, konfigurujemy aplikację odpowiadając na kilka prostych pytań o porę dnia, jakich rodzajów wyładowań się spodziewamy czy sposób trzymania aparatu (statyw czy dłonie?). Po tym czasie możemy już swobodnie rozsiąść się z urządzeniem, które automatycznie będzie tworzyło fotografie przy zmianach odbywających się przed obiektywem. Zarówno ilość klatek na sekundę w jakich poruszać się będzie aplikacja jak i ISO zostaną dobrane automatycznie w zależności od możliwości jakie dają nam warunki w których próbować będziemy uchwycić piękne i niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Podobne ustawienia możemy również aplikować jeżeli chcielibyśmy nagrać krótki reportaż wideo.
Przed zostawieniem aplikacji samej sobie, warto jeszcze zajrzeć do zakładki z ustawieniami. Tam możemy dokonać zmian związanych chociażby z czułością kamery.
Już przy uruchomieniu autorzy programu ostrzegają nas, że używanie elektronicznych urządzeń podczas burzy nie jest najbezpieczniejszym pomysłem. Dlatego też by skorzystać z programu musimy zaakceptować przygotowany przez nich regulamin. Ale to chyba dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. Twórcy przygotowali również składającą się z kilkunastu stron instrukcję, bogato ilustrowaną wykonanymi z poziomu aplikacji zdjęciami, w której tłumaczą tajniki korzystania z aplikacji -- oczywiście wszystko to w języku angielskim.
iLightningCam nie może poszczycić się najpiękniejszym interfejsem, nie zmienia to jednak faktu, że to ciekawa propozycja dla wszystkich odważnych, którzy chcieliby w swej bibliotece zdjęć zgromadzić samodzielnie wykonane fotki piorunów. Prostszego sposobu już prawdopodobnie nie znajdziecie. Aplikację w wersji uniwersalnej można nabyć w AppStorze za 1,99$.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu