Moje przemyślenia

IBM skończyło 100 lat. Niesamowite wideo podsumowuje historię firmy

Gniewomir Świechowski
24

Groupon, Facebook - nawet Google, czy Apple, to jeszcze młode byty. Dzieci internetu i nowych technologii. Generują gigantyczne ilości szumu w sieci, ale fundamenty pod ich działanie położył właśnie IBM, który wczoraj obchodził 100-lecie, czy też jeśli wolicie wiek istnienia. Sądząc po filmie jaki p...

Groupon, Facebook - nawet Google, czy Apple, to jeszcze młode byty. Dzieci internetu i nowych technologii. Generują gigantyczne ilości szumu w sieci, ale fundamenty pod ich działanie położył właśnie IBM, który wczoraj obchodził 100-lecie, czy też jeśli wolicie wiek istnienia. Sądząc po filmie jaki przygotowano z tej okazji, wcale nie wybiera się na emeryturę, lecz szykuje się do następnego.

Przyznam szczerze, bardzo łatwo było mi zapomnieć o IBM i traktować tą firmę, jako dinozaura z poprzedniej ery, koncentrując się na rodzących się i umierających błyskawicznie internetowych startupach, oraz trzęsących siecią Google, Facebooku, Apple i Microsofcie.

Jednak wciąż jest to 18-nasta największa firma w Stanach, zatrudniająca około 425 tys. pracowników w 200 krajach! Jej pracownicy zebrali pięć nagród nobla, pięć Turing Awards, dziewięć National Medals of Technology, pięć National Medals of Science i uczestniczyli w największych technologicznych przełomach ostatniego - jakby nie patrzyć - wieku. W tym podboju kosmosu.

Dlatego, jakby się nie śmiać z korporacyjnej struktury IBM, dress code zakładającego tylko białe koszule i sławetnej sceny z Piratów doliny krzemowej"...

IBM to kawał historii. Firma która przetrwała wszystkie kryzysy i ma szanse na kolejne 200 lat działalności. Coś - drastycznie - odmiennego od współczesnych, które rodzą się i umierają dziesiątkami każdego dnia. Współczesne firmy technologiczne kupują lojalność pracowników za kasę i ciekawe wyzwania, IBM również od tego nie stroni, ale może też zaoferować poczucie ciągłości, którego brak w młodszych firmach. Tak więc: 200 lat. ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

IBM