Windows

HEIF trafi do Windows 10. Kolejny kandydat do wyparcia JPEGa

Kamil Pieczonka
HEIF trafi do Windows 10. Kolejny kandydat do wyparcia JPEGa
50

HEIF, czyli High Efficiency Image Format to jeden z głównych kandydatów do zastąpienia formatu JPEG. Standard ten jak każdy ma swoje wady, ale ma też wszelkie predyspozycje aby zastąpić wysłużonego już JPEGa. Tym bardziej teraz, kiedy jego oficjalną obsługę wprowadza Microsoft w najnowszej odsłonie systemu Windows 10.

HEIF (wymawiamy "hiif") ma o tyle szansę stać się popularnym rozwiązaniem, że nie tylko gigant z Redmond wprowadza jego obsługę. W zeszłym roku zrobiło to już Apple, nawet na większą skalę, bo iOS w wersji 11 nie tylko odczytuje, ale również zapisuje zdjęcia w tym formacie. Podobnie zresztą będzie w przypadku najnowszej wersji Androida, w tej chwili oznaczonego tylko literką P. Windows 10 pozwoli w najbliższej przyszłości tylko na wyświetlanie takich zdjęć, ale to i tak spory postęp.

HEIF to główny rywal AV1

HEIF to jednak nie jedyny nowy format plików, który może zdobyć popularność w przyszłości. Jest jeszcze wspierany między innymi przez Google i Mozillę format AV1, o którym pisałem nieco szerzej pod koniec stycznia. Największym problemem związanym z HEIF jest konieczność uiszczania opłat licencyjnych. Dla takich gigantów jak Microsoft czy Apple nie jest to problemem, bo oni mogą koszty licencji zaszyć w cenie swoich produktów. W gorszej sytuacji są twórcy serwisów webowych, oni też będą musieli płacić, a nie wszyscy zarabiają na swoich usługach, więc AV1, który jest w pełni darmowy, ma tutaj niepodważalną zaletę.

Porównanie jakości JPEG vs HEIF vs AV1, źródło: Mozilla

Wróćmy jedna do samego formatu HEIF, na czym polega jego rewolucyjny charakter? Oczywiście na wykorzystaniu kodeka HEVC, który jest także bazą dla formatu wideo H265. W uproszczeniu przy zachowaniu tej samej jakości obrazu, zdjęcie zapisane w formacie HEIF będzie o połowę mniejsze pod względem rozmiaru od pliku JPEG. To jednak nie wszystko, HEIF jest nowoczesnym formatem też w innym aspekcie. Mianowicie pozwala zapisywać nie tylko statyczne obrazy, ale także kanał alfa, sekwencje zdjęć, zdjęcia 3D, efekty HDR, a nawet audio.

Czy JPEG odejdzie do lamusa?

Stawiam to pytanie drugi raz w ciągu 2 miesięcy, a to już o czymś świadczy. Wydaje się, że dni JPEGa są już policzone i prędzej czy później, albo HEIF albo AV1 przejmie jego rolę jako najpopularniejszego na świecie formatu zdjęć. Miejmy nadzieje, że nastąpi to prędzej niż później. Microsoft wprowadzi wsparcie dla HEIF w aktualizacji systemu Windows 10, która powinna trafić do użytkowników na jesieni bieżącego roku. Obecnie nowy format mogą testować tzw. insiderzy, którzy mają dostęp do buildów 17123 (Redstone 4) i 17623 (Redstone 5).

Redstone 5 wprowadzi także bezpieczne usuwanie zewnętrznego GPU

Przy okazji zapowiedzi wsparcia dla formatu HEIF, na blogu Windows 10 podano także kilka innych nowości w najnowszym buildzie Redstone 5. Jedną z nich jest możliwość bezpiecznego usunięcia zewnętrznej karty graficznej (podłączonej przez złącze Thunderbolt 3), na podobnej zasadzie jak ma to miejsce w przypadku usuwania urządzeń USB. Tutaj jednak Windows powie nam jakie aplikacje ewentualnie korzystają z karty i pozwoli je wyłączyć przed odpięciem karty. To spore ułatwienia korzystania z tego typu rozwiązań, które zdobywają coraz większą popularność.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu