Świat

Google+Myspace+OpenSocial

GM
Grzegorz Marczak
9

Google tworzy twór o nazwie OpenSocial - w dwóch słowach ma to "coś" dać możliwość budowania aplikacji, które będą dostępne dla wielu platform i serwisów społecznościowych. Zalety takiego pomysłu i rozwiązania są dość oczywiste - developer tworzy aplikację tylko raz a potem jest ona dostępna...


Google tworzy twór o nazwie OpenSocial - w dwóch słowach ma to "coś" dać możliwość budowania aplikacji, które będą dostępne dla wielu platform i serwisów społecznościowych.

Zalety takiego pomysłu i rozwiązania są dość oczywiste - developer tworzy aplikację tylko raz a potem jest ona dostępna dla użytkowników wszystkich serwisów, które przystąpiły do OpenSocial. Moim zdaniem genialne w swojej prostocie - jeśli się uda.

Tworzenie meta API dla serwisów społecznościowych to ewidentna próba sił między Google a Facebook (który otwierając swój portal zdobył w ostatnich miesiącach gigantyczną popularność).

Google zyskało dzisiaj najpoważniejszego partnera dla swojego pomysły a jest nim Myspace. Big News o współpracy tych dwóch firm został ogłoszony dzisiaj, a w oficjalnym komunikacie możemy przeczytać:

..The partnership spearheads an initiative to standardize and simplify the development of social applications. Today’s announcement underscores MySpace’s commitment to supporting standards that foster innovation in an increasingly social Web ..

Myspace, który krytykowany był za małą aktywność w porównaniu do Facebook, znalazł genialne wyjście z sytuacji poprzez współpracę z Google. Google z kolei nie mogło znaleźć lepszego partnera do rozwinięcia idei OpenSocial niż największego serwisu społecznościowego na świecie.

Wśród innych partnerów którzy zgłosili już chęć przyłączenia się do OpenSocial można wymienić:Engage.com, Friendster, LinkedIn, Ning, orkut, bebo i wiele wiele innych.

Czyżby nadchodziły ciężkie czasy dla Facebook? - trzeba przyznać, że Google potrafi angażować zasoby i serwisy do swoich pomysłów czy jednak to wystarczy?

Interesujący jest również aspekt przeciwstawiania Google i Facebook - czy te dwie firmy naprawdę są rywaliami? - Czy umowa Google i Myspace blokuje jednocześnie Facebooka przed przyłączeniem sie do OpenSocial?

Na wszystkie powyższe pytania z pewnością niedługo znajdziemy odpowiedz ponieważ zestaw OpenSocial (czyli zestaw API) ma być uruchomiony jutro..

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu