Google

Google zadaje wszystkim ważne pytanie. Jak na nie odpowiedzieć?

Piotr Kurek
Google zadaje wszystkim ważne pytanie. Jak na nie odpowiedzieć?
Reklama

Google od kilku tygodni wysyła komunikat do swoich użytkowników, by podjęli decyzję, czy łączyć wyszukiwarkę z innymi usługami? Wynika to z nowych przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Co odpowiedzieć?

Wprowadzone na początku marca przepisy wynikające z Aktu o rynkach cyfrowych wymuszają na największych graczach na rynku zmianę swoich regulaminów i polityki prywatności. Tzw. strażnicy dostępu mają więcej praw i obowiązków, jeśli chcą działać w krajach Unii Europejskiej. Choć najwięcej mów się o Apple, i zmianach w obrębie udostępniania aplikacji mobilnych, również inne firmy muszą sporo zmienić w swoich produktach i usługach. Jedną z nich jest Google, które od kilku tygodni prosi użytkowników o podjęcie decyzji związanej z połączeniem wyszukiwarki z innymi usługami.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Mało zarabiasz, mózg cierpi. Bieda przyspiesza starzenie

Przepisy w UE wymagają od nas uzyskania Twojej zgody, jeśli chcesz łączyć określone usługi Google. Połączone usługi mogą udostępniać dane sobie nawzajem oraz innym usługom Google w określonych celach. Mogą na przykład współpracować, aby wyświetlać Ci bardziej spersonalizowane treści i reklamy w zależności od Twoich ustawień.

Łączyć wyszukiwarkę z innymi usługami? O co pyta Google?

Wyszukiwarka, YouTube, Google Play, Usługi reklamowe, Chrome, Zakupy Google, Mapy Google. Wszystko łączy jedno konto, z którego możemy korzystać we wszystkich usługach oferowanych przez Google. Firma musi jednak uzyskać pozwolenie od użytkowników, by mogła ona połączyć te usługi ze sobą. Połączone usługi dają możliwość zbierania i przesyłania danych nawzajem oraz innym połączonym usługom Google. Służy to przede wszystkim do:

  • łączenia danych w celu personalizacji treści i reklam,
  • rozwijania i ulepszania usług firmy,
  • mierzenia i ulepszania wyświetlania reklam,
  • wykonywania innych działań opisanych w Polityce prywatności Google
Źródło: Depositphotos

I to przed użytkownikami leży możliwość wybrania czy chcą połączyć wyszukiwarkę z innymi usługami, czy trzymać je wszystkie osobno. Firma podkreśla, że łączenie usług Google nie oznacza udostępniania naszych danych usługom innych firm, jednak decydując się na opcję, w której nie wyrażamy zgody na połączenie, niektóre funkcje obejmujące udostępnianie danych między usługami Google będą działały w ograniczonym zakresie lub będą niedostępne. Jako przykład podaje reklamy: gdy w jednej usłudze mamy włączoną personalizację, ale usługa nie jest połączona, wyświetlane w niej treści i reklamy będą personalizowane na podstawie danych zebranych tylko przez nią. Co najważniejsze, jeśli decydujemy się nie łączyć usług, nie spowoduje to wylogowania nas z żadnych usług Google, nie stracimy też do nich dostępu.

Co wybrać, jak żyć?

To już sprawa indywidualna. Najprostszą opcją wydaje się pozwolenie na połączenie wszystkich Google, co z pewnością przełoży się na bardziej spersonalizowane doświadczenie z korzystania z różnych usług oferowanych przez firmę. Mamy możliwość wybrania, które usługi chcemy połączyć i czy w ogóle chcemy to robić. Firma zaznacza ponownie, że jeśli usługi nie będą połączone, niektóre funkcje obejmujące udostępnianie danych między nimi będą działały w ograniczonym zakresie lub będą niedostępne. Co najważniejsze ustawienia związane z łączeniem usług można też zmienić w każdej chwili odwiedzając ustawienia konta Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama