Android

W sklepie Google Play szaleją wirusy. Zobacz, jak się przed nimi uchronić

Jakub Szczęsny
W sklepie Google Play szaleją wirusy. Zobacz, jak się przed nimi uchronić
20

Niestety, mamy do czynienia z plagą wszelakich zagrożeń w sklepie Google Play. Mimo certyfikowania programów w repozytorium, udaje się przemycić do niektórych aplikacji złośliwe mechanizmy, które mogą spowodować ogromne szkody na urządzeniu - włącznie z wykradzeniem danych oraz możliwą utratą pieniędzy. Warto wiedzieć, co możecie zrobić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców.

Wczoraj pisaliśmy dla Was o tym, że największe firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem albo już opublikowały raporty na temat nowo odkrytych zagrożeń w Google Play, albo dopiero to zrobią. Jak na razie znane są trzy bardzo poważne złośliwe programy, które czają się w pozornie niegroźnych aplikacjach. Użytkownicy mogą mieć problem ze zidentyfikowaniem takich propozycji w repozytorium, których zainstalowanie może się skończyć przykrą infekcją - zwłaszcza, że Google niestety nie radzi sobie z falą zagrożeń hulających w sklepie Play.

Najważniejsza jest rozwaga. Zwracaj uwagę na to, co instalujesz

Cały czas jestem zdania, że rozwaga i świadomość potrzeby korzystania z "dobrych praktyk" w trakcie eksplorowania internetu to najlepszy antywirus, jaki tylko możecie wdrożyć u siebie. W przypadku sklepu Google Play jest to szczególnie ważne - dotychczas wydawało się, że wszelkie publikowane tam programy są objęte swego rodzaju gwarancją wysokiej jakości i bezpieczeństwa.

Jeżeli już instalujesz jakąś aplikację - sprawdź nie tylko recenzje jej dotyczące, ale również inne programy pochodzące od tego dewelopera. Może się okazać, że trafiłeś na nowy program, który jeszcze nie został zidentyfikowany przez innych użytkowników jako niebezpieczny, ale w przypadku innych propozycji już istnieją takie podejrzenia. W przypadku, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do zamiarów konkretnego programu lub jego twórcy, odpuść sobie. Lepiej nie mieć kolejnego ciekawego programu do przerabiania zdjęć, niż np. stracić pieniądze na koncie bankowym, albo zostać wciągniętym do botnetu kopiącego kryptowaluty, prawda?

Instaluj aplikacje tylko do zaufanych deweloperów

Zasadniczo, najbezpieczniejsze jest korzystanie z aplikacji tylko tych deweloperów, którzy są dobrze znani, a ich aplikacje to zdecydowanie najlepsze propozycje tego typu na rynku. Nie oznacza to jednak, że te od nieco mniej rozpoznawalnych firm są jednoznacznie gorsze. Jeżeli jednak bardzo obawiacie się o swoje bezpieczeństwo w sklepie Google Play, ta metoda jest naprawdę dobra. Warto skorzystać z Editors Choice Apps, gdzie znajdziecie sporo wysokiej jakości programów, które co więcej są także bezpieczne.

Strzeż się nieoficjalnych repozytoriów z aplikacjami

APKMirror pozwala na uzyskanie programów, które ze względu na ograniczenia regionalne nie są dostępne w danym kraju. Ale uważajcie! Dobrze znany jest przypadek aplikacji Pokemon GO, która jeszcze przed oficjalną premierą w niektórych krajach trafiła do tego repozytorium. Jednak szybko okazało się, że osoby, które pobrały paczkę instalacyjną wplątały się w paskudną infekcję. Cyberprzestępcy żerowali nie tyle na ciekawości, co niecierpliwości graczy z całego świata.

Jeżeli już musicie instalować cokolwiek z tego zbiornika - sprawdźcie opinie innych użytkowników. Dopiero wtedy, gdy jesteście pewni, że wszystko jest w porządku bierzcie się za pobieranie.

Program antywirusowy dla Androida?

Jeżeli uważasz, że nawet stosowanie się do oczywistych zasad w trakcie korzystania z zasobów sklepu Google Play nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa, zainwestuj w pakiet antywirusowy. Nie będziemy Wam sugerować, z której aplikacji powinniście skorzystać - właściwie ilu jest użytkowników systemu Android, tyle jest opinii nie tyle o pakietach bezpieczeństwa, co zasadności ich instalowania. Owszem, należy się liczyć z wpływem na wydajność telefonu w trakcie działania takiego oprogramowania. Nie wszystkim zagrożeniom da się w stu procentach zapobiec. Ale warto wiedzieć, że programy antywirusowe to obecnie nie tylko skanery - to wręcz kombajny pozwalające na aktywowanie funkcji antykradzieżowych i dużo, dużo więcej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu