26

Google Maps pokryło planetę. Na zewnątrz. Znamy kolejny krok Google…

Google Maps to usługa sprawdzająca się u mnie w 95% jako zamiennik „prawdziwego” GPSa. Nie potrzebuję głosu mówiącego gdzie skręcić (słucham muzyki) ani trójwymiarowych map – wystarczy prosty interfejs i można jechać. Z brakujących rzeczy wymieniłbym przede wszystkim brak możliwości pobrania mapy do pamięci np. smartfona – to zdecydowania ogranicza użyteczność za granicą. Ceny roamingu […]

Google Maps to usługa sprawdzająca się u mnie w 95% jako zamiennik „prawdziwego” GPSa. Nie potrzebuję głosu mówiącego gdzie skręcić (słucham muzyki) ani trójwymiarowych map – wystarczy prosty interfejs i można jechać. Z brakujących rzeczy wymieniłbym przede wszystkim brak możliwości pobrania mapy do pamięci np. smartfona – to zdecydowania ogranicza użyteczność za granicą. Ceny roamingu wciąż powalają.

Google stwierdziło, że brakuje jednak czegoś jeszcze innego. Nie, nie map kosmosu. Nie ta skala.

Mowa jest o Google Maps nie na zewnątrz, ale w budynkach. Trudno wyobrazić sobie, abym potrzebował tego w domu – i nikt raczej nam tego nie dostarczy. Na początek chodzi przede wszystkim o miejsca, w których łatwo się zgubić albo tracić czas na niepotrzebne szukanie: lotniska i centra handlowe. W praktyce wygląda to następująco:

Czyli rozsądnie i rzeczywiście może się przydać. Jak ktoś wsiada na Ławicy w samolot, to raczej się nie zgubi, ale przesiadka choćby na BAA czy CDG może być już przygodą. Nie zawsze chce się szukać rozdawanych w okolicy map, smartfon będzie znacznie wygodniejszy.

Co ciekawe, nie będziemy musieli czekać aż gigant się łaskawie zlituje nad nami i przyjedzie do Polski. Na tej stronie można podsyłać własne plany pomieszczeń publicznych, co znając zaradność internautów pozwoli na dość szybkie rozpracowanie kluczowych miejsc.

Na koniec zaś przykra niespodzianka – wygląda na to, że plany wewnątrz pomieszczeń są dostępne obecnie tylko w Google Maps na Androida. Ale spokojnie, to dopiero beta. [/flame mode on] iOS dostanie pewnie wersję dopracowaną. [/flame mode off]