Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Google Instant - czy to rewolucja jeśli chodzi o wyszukiwanie?

GM
Grzegorz Marczak
37

Podczas dzisiejszej konferencji Google przedstawiło nową funkcjonalność swojej wyszukiwarki. Google Instant bo tak nazywa się tak funkcja wyświetla rezultaty na stronie głównej już w trakcie wpisywania samego zapytania. Według Google nowa forma wyświetlania wyników pozwoli zaoszczędzić użytkownikowi...

Podczas dzisiejszej konferencji Google przedstawiło nową funkcjonalność swojej wyszukiwarki. Google Instant bo tak nazywa się tak funkcja wyświetla rezultaty na stronie głównej już w trakcie wpisywania samego zapytania. Według Google nowa forma wyświetlania wyników pozwoli zaoszczędzić użytkownikowi od 2 do 5 sekund na każde wyszukiwanie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że dzięki Instant będziemy przeglądali dużo więcej treści (wyników wyszukiwania) niż do tej pory, mogą tęż pojawić się w związku z tym nowe formy reklam. Pytanie też czy i jaki wpływ Instant będzie miał na SEO. Czy zacznie się pozycjonowanie stron na konkretną literę alfabetu lub na trzy literowe wyrażenia?

Oprócz dynamicznie wyświetlanych wyników podczas wpisywania poszukiwanego hasło Instant wprowadza również przewidywanie tekstu. W trakcie pisania, jasnoszarym kolorem wyświetlana jest przewidywana treść zapytania. W połączeniu z dynamicznie wyświetlanymi wynikami wygląd to naprawdę ciekawie. Dodatkowo mamy też możliwość przewijanie przewidywanych haseł korzystając z klawisza "strzałki w dół".

Polecam zresztą obejrzeć film demonstrujący możliwości Google Instant (czy tylko ja mam wrażenie, że jest on podobny do produkcji Apple przedstawiających nowe produkty?)Teraz gorsza informacja. Nie wiadomo kiedy polscy użytkownicy wyszukiwarki będą mogli skorzystać z dobrodziejstw Google Instant

Google Instant od dzisiaj udostępniany będzie dla google.com dla wszystkich użytkowników posługujących się językiem angielskim, jak również dla zalogowanych użytkowników w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Instant będzie również dostępny dla wszystkich użytkowników Google w Rosji.

Google podczas konferencji zapowiedziało natomiast, że Instant będzie w ciągu kilku miesięcy dostępne w przeglądarce - nie wiadomo natomiast czy będzie to opcja dostępna dla konkurencyjnych do Chrome produktów. Mówiono też o niedługim wprowadzeniu Google Instant na urządzeniach mobilnych.

Moim zdaniem Google wreszcie trafiło na trop czegoś co może w jakiś znaczący sposób zmienić nie tylko wyszukiwarkę ale również cały ekosystem jaki wytworzył się w około wyników wyszukiwania. Czy zmiana tak jednak będzie aż tak rewolucyjna z punktu widzenia użytkownika na razie trudno jest jednoznacznie powiedzieć. Myślę, że po kilku tygodniach zabawy z Instant wszystko będzie wiadome.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlewyszukiwarka