Świat

Firefox 14 Beta już jest, a w nim tryb pełnoekranowy dla Liona

KM
Kamil Mizera
4

Mozilla nie traci czasu. Dopiero co ukazała się 13, stabilna odsłona Firefoksa, a firma już zaprasza do testowania nowej odsłony tej przeglądarki, 14 z kolei. Co ciekawego Mozilla przygotowała dla użytkowników w Firefox 14 Beta? Zacznijmy od użytkowników Maców, którym najnowsza odsłona „Liska” po...

Mozilla nie traci czasu. Dopiero co ukazała się 13, stabilna odsłona Firefoksa, a firma już zaprasza do testowania nowej odsłony tej przeglądarki, 14 z kolei. Co ciekawego Mozilla przygotowała dla użytkowników w Firefox 14 Beta?

Zacznijmy od użytkowników Maców, którym najnowsza odsłona „Liska” powinna przypaść do gustu. W nowej Becie dodano natywnie pełnoekranowy widok dla Lion OSX 10.7 Lion. To dobra wiadomość, zwłaszcza, że brak tej opcji w 13stce wywołał spore zdziwienie. Oprócz tego Mozilla w nowym Firefoksie dodała domyślny SSL w wyszukiwarce Google, co ma chronić użytkowników przed zbieraniem danych przez podmioty trzecie.

Również pasek adresu doczekał się dwóch nowych opcji. Jedną z nich jest zaktualizowana informacja o bezpieczeństwie witryny. Teraz w nowy i bardziej czytelny sposób Firefox będzie pokazywał, które strony korzystają z SSL, a które nie. Oprócz tego nareszcie wprowadzono do paska adresu automatyczne uzupełnianie adresu. Warto również wspomnieć o nowej funkcji: „Click to Play” dla wtyczek. Dzięki temu w dużo prostszy i intuicyjny sposób będzie można zarządzać działaniem wtyczek: samemu wybierać moment, w którym dana wtyczka ma działać. Powinno to odciążyć nieco przeglądarkę. Mozilla udostępniła również dwie rzeczy dla deweloperów: Pointer Lock API oraz Pseudo-Class Lock.

Choć ostatnie miesiące nie były łaskawe dla przeglądarki od Mozilli, która systematycznie, procent po procencie traciła udział w rynku, to widać, że ostatnie działania zaczynają przynosić efekty. Według StatCounter Firefox zaczął rosnąć, a u nas przeglądarka ta ma prawie połowę rynku. Zmian zaproponowanych w 14 wersji nie nazwałbym przełomowymi, ale bez wątpienia powinny poprawić działanie przeglądarki. Może znowu przekonam się tego Firefoksa?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

przeglądarkabeta