Aplikacje webowe

Fast - szybkie logowanie na stronach bez podawania hasła, wystarczy jeden przycisk

Grzegorz Ułan
Fast - szybkie logowanie na stronach bez podawania hasła, wystarczy jeden przycisk
24

Pojawiło się już trochę pomysłów w Internecie na pozbycie się haseł, które utrudniają życie internautom, jak i właścicielom stron, jednak żaden z tych pomysłów nie spotkał się jak do tej pory z powszechnym użyciem w sieci. Być może twórcom Fast się to uda.

Formularze do zakładania kont w różnych serwisach, to zmora dzisiejszego Internetu. Mnogość danych, które trzeba podawać czy różne hasła, które trzeba zapamiętywać, potrafią skutecznie zniechęcić użytkowników sieci do niektórych serwisów, a które to mogłyby zakładanie kont znacznie uprościć, na przykład korzystając z rozwiązania o nazwie Fast.

Fast znalazłem dzisiaj na Product Hunt, już zebrał sporo głosów na tak, również jestem skłonny im go dać, bo to proste i szybkie narzędzie do logowania na stronach, zarówno dla deweloperów, tworzących serwisy jak i samych użytkowników.

Serwisy, które wdrożą system logowania Fast, będą mogły skorzystać w tym celu z udostępnionego API i z prostego kodu, który trzeba wkleić w kodzie strony, a który to wyświetli użytkownikom przycisk do logowania bezpośrednio na stronie www.

Użytkownicy z kolei, którzy będą chcieli się zalogować do serwisu, który korzysta z Fast, wystarczy, że wpiszą swój adres email i potwierdzą chęć zalogowania na swojej skrzynce email - link potwierdzający aktywny jest tylko przez 5 minut.

Dodatkowo, uzyskają dostęp do panelu logowania się do wszystkich serwisów, korzystających z systemu, gdzie będą mogli zakończyć wszystkie aktywne sesje czy podejrzeć statystyki i swoją historię logowania z ostatnich 24 godzin.

To po stronie użytkowników, a po stronie serwisów wystarczy stworzyć i dodać nową aplikację logowania, coś podobnego jak na Facebooku i zaimplementować po swojej stronie to rozwiązanie, korzystając z udostępnionego API. Serwisy również uzyskają dostęp do statystyk korzystania z logowania przez swoich użytkowników.

Ile to kosztuje? Jak na razie Fast jest darmowe. Po stronie użytkowników ciężko mi sobie wyobrazić, na czym mogliby na nich zarabiać, to tylko adresy email, często nie będące głównymi skrzynkami, a służące tylko do logowania. Podejrzewam więc, że z czasem wprowadzą opłaty dla serwisów, korzystających z systemu.

Tymczasem można spróbować tego rozwiązania za darmo, może nie od razu zastępować nim dotychczasowy formularz do zakładania konta, ale dodać jako dodatkową czy alternatywną formę logowania, w celu choćby jego przetestowania.

Źródło: Product Hunt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu