Google

Facebook nie poleca Chrome jako obsługiwanej przeglądarki

Grzegorz Ułan
40

Jeden z czytelników Hacker News, pobierając plik site.txt z domeny Facebooka, przy użyciu programu Wget, otrzymał w wyniku tej operacji stronę https://www.facebook.com/unsupportedbrowser. Widzimy tu tylko trzy przeglądarki, brakuje na niej najpopularniejszej obecnie, czyli Google Chrome Sprawd...


Jeden z czytelników Hacker News, pobierając plik site.txt z domeny Facebooka, przy użyciu programu Wget, otrzymał w wyniku tej operacji stronę https://www.facebook.com/unsupportedbrowser. Widzimy tu tylko trzy przeglądarki, brakuje na niej najpopularniejszej obecnie, czyli Google Chrome

Sprawdziłem ten link w IE9, Firefox oraz Opera, komunikat wyświetlił się identyczny. Podstrona te nie wykrywa więc aktualnej przeglądarki, z której korzystamy. Wygląda na specjalnie spreparowaną podstronę, coś w stylu strony błędu 404. Dlaczego jednak zabrakło w niej Google Chrome?. Nie zauważyłem, aby nie radziła sobie z wyświetlaniem i obsługą Facebooka.

Co ciekawe na stronach pomocy widnieje już jako polecana, za to brakuje Opery. Jest też Safari, której również brakuje na przedmiotowej stronie. W prawdzie nie ma co podnosić o to nie wiadomo jakiego larum. Podstronę tę zobaczono chyba po raz pierwszy od powstania Facebooka, ewentualnie ujrzał ją ułamek procenta użytkowników.

Jest w tym jednak jakiś symboliczny wydźwięk, takiego potraktowania Chrome. Sam fakt umieszczenia na tej podstronie Opery, która to tak naprawdę nie obsługuje w pełni Facebooka, zamiast Chrome, to jednoznaczny komunikat, że Google jest naszą konkurencją i nie zamierzamy polecać jego produktu naszym użytkownikom. Gorzej jednak będzie, jeśli Google wyjdzie z podobnego założenia.

Rozważałem też taką wersję, iż podana strona powstała zanim Google udostępniło swoją przeglądarkę. Przeczy temu jednak najnowsze logo IE9.

Myślicie, że to nieuczciwa praktyka konkurencyjna ze strony Facebooka?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxChromeIEOpera