Technologie

Egipskie służby zatrzymały robota-artystę pod zarzutem szpiegostwa...

Krzysztof Kurdyła
Egipskie służby zatrzymały robota-artystę pod zarzutem szpiegostwa...
0

Szybki rozwój robotyki i sztucznej inteligencji powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami znanymi dotychczas z książek science-fiction. Robo-psy patrolują ulice, na drony właściwie przestaliśmy już zwracać uwagę. Zdarzają się też sytuacje zupełnie groteskowe...

Szpieg, nie taki jak my

Aiden Meller, konstruktor robota Ai-Da, przypominającego trochę Ewę 1, robota kolejkowego z „Alternatyw 4”, wylądował w Egipcie, celem pokazania możliwości swojego dzieła na festiwalu „Forever is Now”. Ku jego zaskoczeniu, humanoidalny robot, który został zaprojektowany do tworzenia dzieł sztuki, takich jak obrazy i rzeźby, wzbudził podejrzenia strażników granicznych. Szczególnie zaniepokoiły ich kamery zamontowane w „oczach” oraz wbudowany w Ai-Dę modem.

Ich demontaż był niemożliwy, w efekcie czego nadgorliwi strażnicy zdecydowali się zatrzymać ludzko-robotyczną parę, podejrzewając ich o szpiegowsko-wywrotowe plany. Twórca wraz z robotem wylądowali na lotniskowym „dołku”. Spędzili tam półtorej tygodnia i to pomimo szybkiej interwencji brytyjskiego ambasadora.

Artysta przyjechał do Egiptu na zaproszenie prywatnej firmy Art D'Egypte, ale co zabawne, cały festiwal organizowany jest wspólnie z egipskim Ministerstwem ds. Antyków i Turystyki oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Niestety dla naszych bohaterów egipska biurokracja najwyraźniej musi przypominać francuską z „12 prac Asteriksa”.

Meller z przekąsem zauważył, że jego robot został stworzony jako ostrzeżenie przed nadużyciami związanymi związanymi z rozwojem nowoczesnych technologii, tymczasem to on (ona) padł ofiarą nadużyć i nadinterpretacji niedouczonych homo sapiens. Stwierdził też, że „Ai-Da doceniłaby tę ironię”.

Ai-Da

Warto w tym miejscu napisać też co nieco o samej Ai-Dzie, bo muszę przyznać, że to ciekawy projekt. Meller skonstruował ją w 2019 r. i nadał jej humanoidalny kształt, łącznie z częściowym imitaowaniem skóry, twarzy oraz włosów. Ai-Da korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji, systemu kamer oraz robotycznych ramion i tworzy obrazy i rzeźby, które można zakwalifikować jako sztukę nowoczesną. Potrafi też rozmawiać, a jej twarz posiada system siłowników imitujących mimikę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu