Ciekawe strony

Dlaczego Wykop zakopuje Gwar?

Grzegorz Marczak
Dlaczego Wykop zakopuje Gwar?
4

Bardzo przychylnym okiem patrzyłem na powstanie serwisu Gwar.pl. Zainteresowanie dużego portalu takiego jak gazeta.pl tego typu serwisem było dla mnie oznaką iż Web 2.0 może zagościć także w polskich czołowych serwisach internetowych. Z dnia na dzień jednak przekonuję się iż Wykop skutecznie i po...

Bardzo przychylnym okiem patrzyłem na powstanie serwisu Gwar.pl. Zainteresowanie dużego portalu takiego jak gazeta.pl tego typu serwisem było dla mnie oznaką iż Web 2.0 może zagościć także w polskich czołowych serwisach internetowych.

Z dnia na dzień jednak przekonuję się iż Wykop skutecznie i powoli ale jednak zakopuje Gwar. Dlaczego tak się dzieje ? – nie jestem do końca pewien. Można owszem powiedzieć, iż Wykop był pierwszy, ma więcej funkcjonalności itp. Z drugiej jednak strony Gwar ma potężne zaplecze w postaci serwisu gazeta.pl. Na pewno ma środki finansowe na to aby się rozwijać, nie musi walczyć o swój byt poprzez reklamy google.

A jednak, porównując oba serwisy nie da się nie zauważyć, iż Wykop tętni życiem a na Gwarze jest smutno. Smutno, dlatego iż są dni, kiedy przybywa kilka artykułów, artykuły nie są komentowane przez użytkowników, oceny artykułów są nijakie (kilka plusów lub kilka minusów). W Gwarze nie ma emocji, tak jakby ktoś na zimno kalkulował przydatności każdego artykułu i czasem, gdy coś mu się wybitnie spodoba ocenił go (na komentarz już raczej nie starcza sił).

Gwar różni się nieco funkcjonalnością od Wykopu, nie można tu zakopać artykułu, nie ma też miejsca na interakcje z użytkownikami ( forum gazety z całym szacunkiem nie wygląda jak integralna część serwisu), są za to kategorie, które nieco porządkują informacje.

Wszystkie powyższe fakty nie dają jednak odpowiedzi na pytanie, w czym tak naprawdę Wykop jest lepszy. Może kluczem do większej popularności Wykopu jest fakt, iż jego autor wprowadza zmiany w serwisie a pomysłodawcami tych zmian są użytkownicy?

Nie zrozumiała jest dla mnie również bierność autorów Gwaru – czy serwis ten ma pozostać w takiej formie jak jest obecnie i nic nie będzie się zmieniać? Czy autorzy serwisu nie są ciekawi opinii użytkowników na temat ich dzieła?.

Historię powstania Wykopu możemy prześledzić w blogu lub w innych miejscach w Internecie. Historię powstania Gwaru zna jedynie jej twórca, nie wiadomo, jaki jest cel prowadzenia tego serwisu, jakie jest podejście i zaangażowanie gazeta.pl itp. ? Wszystkie takie drobne szczególiki sprawiają iż Wykop jest nam bardziej bliski ponieważ wiemy o nim więcej.

Ktoś kiedyś napisał, iż Gwar będzie serwisem nastawionym na informacje ogólno tematyczne a Wyko skupiać się będzie na technologii i Internecie (zważywszy na przekrój użytkowników). Czy jednak tak się stało – moim zdaniem nie. Gwar daje nam informacje, które pojawiają się w gazecie, na wykopie, w innych serwisach. Wykop oprócz tych samych źródeł pokazuje również ciekawostki z polskiej i zagranicznej blogosfery, a jest to źródło bardzo ciekawych, twórczych i nowatorskich informacji.

Gwar zasną, Wykop się rozwija – ciekawe czy Gwar się obudzi czy też zostanie zakopany?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu