Ciekawostki technologiczne

Dlaczego USB typu A działa tylko w jedną stronę? Odpowiedź jest prostsza niż myślicie...

Kamil Świtalski
Dlaczego USB typu A działa tylko w jedną stronę? Odpowiedź jest prostsza niż myślicie...
18

O tym dyskutowało się latami: dlaczego USB typu A działa wyłącznie w jedną stronę? Zagadka okazała się prostsza, niż mogłoby się komukolwiek wydawać. Chodziło o... cenę!

Próba podłączenia akcesoriów USB w wielu przypadkach wygląda tak samo. Próba wciśnięcia wtyczki — nieudana. Zatem czas ją odwrócić i spróbować szczęścia raz jeszcze — wciąż nie działa. Wracamy do pierwotnej pozycji - ufff, teraz weszło. Prawdopodobnie znacie ten schemat, bo jak bardzo nie bylibyśmy na niego przygotowani, to standard. Można sprawdzać, można się upewniać, można kombinować — ale próbując niczego nie zniszczyć, regularnie odwracamy wtyczkę, by upewnić się, czy aby na pewno się nie pomyliliśmy. W rozmowie z NPR Ajay Bhatt, człowiek stojący na czele ekipy z IBM odpowiedzialnej za projekt Universal Serial Bus, raz na zawsze rozwiał wszelkie wątpliwości związane z tym, dlaczego projekt wtyczki USB-A przybrał taką, a nie inną formę.

Zobacz też: Ważna zmiana w każdym komputerze i smartfonie w 2020. USB 4 nadchodzi

Zagadka rozwiązana — okazała się prostsza, niż mogłoby się wydawać

Stare wtyczki USB działają wyłącznie w jednym kierunku, ponieważ... w przeciwnym razie — podwoiłoby to koszty technologii. Potrzebnych byłoby dwa razy więcej kabli i obwodów. Innym rozwiązaniem które ekipa brała pod uwagę była okrągła wtyczka — ale jak słusznie zauważył Ajay Bhatt, to oznaczałoby jeszcze więcej problemów z poprawnym podłączeniem, z czego wszyscy dokładnie zdają sobie sprawę.

Zobacz też: Nowe iPhone'y z ładowarką USB-C. Szykuje się niezłe zamieszanie

 Mówiąc o USB, trzeba pamiętać że początki Universal Serial Bus sięgają 1996 roku. Rzeczy których produkcja obecnie wydaje się śmiesznie tania, wtedy miała zupełnie inną wartość. A że wtyczkom USB typu A udało się zdobyć ogromną popularność i stać się światowym standardem który trwa po dziś dzień — to już inna kwestia. Owszem, w ostatnich latach coraz więcej mocy nabiera USB typu C, ale na tę chwilę... jest on daleko w tyle za starszą konkurencją. Ale wszyscy którzy na co dzień po niego sięgają z pewnością doceniają opcję podłączenia go w dowolnym kierunku.

Zobacz też: Największy problem USB-C w smartfonach ujawnia się znienacka

Przez lata byłem świadkami wielu dyskusji na temat tego, dlaczego działa to w jedną stronę. Odpowiedź udzielona przez jednego z tych, którzy w ogóle ten standard stworzyli, okazuje się być prostsza, niż można się było tego spodziewać. No ale trudno mieć do kogokolwiek pretensję — na tle standardów które obowiązywały w elektronice użytkowej lat 90., Universal Serial Bus i tak był wyjątkowo wygodny i przystępny. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak mieć nadzieję na szybkie upowszechnienie USB-C. Chociaż tutaj też nie mam zbyt wielkich nadziei...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu