Felietony

Combajn.pl zarobi dla Ciebie czy za Ciebie?

Grzegorz Marczak
Combajn.pl zarobi dla Ciebie czy za Ciebie?
17

Combajn.pl to serwisy wyprodukowany przez Gery.pl Jak widać kolejna firma zauważyła potencjał jaki daje kumulowanie małych stron internetowych i osiąganie w ten sposób zasięgu dla swoich usług reklamowych. Czy jest Combajn można przeczytać na stronie głównej serwisu: Platforma Combajn.pl skier...


Combajn.pl to serwisy wyprodukowany przez Gery.pl Jak widać kolejna firma zauważyła potencjał jaki daje kumulowanie małych stron internetowych i osiąganie w ten sposób zasięgu dla swoich usług reklamowych.

Czy jest Combajn można przeczytać na stronie głównej serwisu:

Platforma Combajn.pl skierowana jest do prowadzących serwisy internetowe, poszukujących większych możliwości rozwoju. Dzięki naszej platformie istnieje szansa, że Wasz pomysł, Wasz serwis nie tylko nie przyniesie kosztów, które musielibyście pokryć, ale zacznie zarabiać realne pieniądze.

Realia wyglądają następująco, przenosimy się pod skrzydła Gery.pl i do hostowanych przez niego serwerów. Jeśli jesteśmy serwisem o oglądalności pomiędzy 50-200 tysięcy unikalnych użytkowników to zarabiamy 0,005 PLN za każdego użytkownika. Powyżej 200 tysięcy użytkowników negocjujemy nasze zarobki.

W zamian za możliwość zarabiania, zgadzamy się na obrendowanie serwisu oraz umieszczanie w dowolnym miejscy reklam emitowanych przez combaj.pl (nie możemy umieścić, żadnych innych reklam poza tymi dostarczonymi przez cobajn).

Pytanie czy to się opłaca - oto kilka przykładowych danych aby pokazać zakresy zarobków o jakich mówimy:

  • Serwis o oglądalności 50,000 UU - zarobki to: 250 PLN
  • Serwis o oglądalności 100,000 UU - zarobki to: 500 PLN
  • Serwis o oglądalności 150,000 UU - zarobki to: 750 PLN
  • Serwis o oglądalności 200,000 UU - zarobki to: 1000 PLN

Aby w pełni skalkulować ofertę należy uwzględnić koszty dotychczasowego hostingu. Tutaj sprawa się nieco komplikuje ponieważ 50 tysięczny serwis może generować kilkanaście razy więcej odsłon niż serwis posiadający przykładowo 100 tysięcy unikalnych użytkowników.

Koszty hostingu mogą wahać się od 500 PLN do 10 tysięcy wzwyż rocznie (wszystko zależy ilości wyświetleń serwisu, która determinuje czy potrzebujemy serwer dedykowany czy też wystarczy nam zwykły dobrze wyposażony serwer wirtualny ). Oczywiście ceny podane przeze mnie to, tak zwane ceny z półki czyli podane na stronach takich serwisów jako home.pl - zapewne można znaleźć tańsze serwery, ale na pewno można też natknąć się na droższe oferty.

Oto jak wygląda przykładowa symulacja uwzględniając serwis osiągający od 50-200 tysięcy unikalnych użytkowników, oraz koszty hostingu kształtujące się w przedziałach 500, 1000, i 10,000 PLN (serwer dedykowany).W tabeli założyłem, różne warianty kosztów hostingów przy różnej ilości unikalnych użytkowników. Dodałem też kolumnę liczącą nasze teoretyczne zyski płynące z tego, że nie ponosimy kosztów hostingu.

Jak widać w tabeli przy każdej z opcji zarobki proponowane przez Gery.pl są na tyle małe, że bez większych wysiłków osiągnie je każda osoba, która choć raz spotkała się z pojęciem sieci reklamowych i adsense.

Posiadając na przykład serwis odwiedzany przez 200 tysięcy osób miesięcznie - zarobienie 1000 PLN nie może być problemem tak samo nie może być problemem pokrycie kosztów hostingu. Sama instalacja adsense w najdziwniejszych miejscach da nam prawie połowę tej kwoty. Posiadając taki serwis każda sieć reklamowa z chęcią dołączy nas do swojej oferty - co da nam kolejne źródło dochodów. Ostatnia opcja, która również wygeneruje nam więcej zysków niż oferta Combajna to sprzedaż reklam na własną rękę - jeśli ktoś ma trochę samozaparcia i odrobinę wiedzy to osiągnie zyski sporo przekraczające ofertę Gery.pl

Pozostają jeszcze dość teoretyczne opcje w których zarobki serwisów nie są w stanie pokryć kosztów hostingu - wydawało by się, że Cobajn jest wtedy zbawiennym rozwiązaniem. Zastanówmy się jednak czy w rzeczywistości taka sytuacja jest możliwa i czy combajn.pl był by zainteresowany tego typu serwisami ?

Dla kogo więc jest lub może być program Combajn.pl? - Szczerze przyznam, że trudno mi jest znaleźć grupę docelową. Małe serwisy około 50 tysięcy, które nie mogły porozumieć się z sieciami reklamowymi i żyją z adsense ? Osoby, którym jakimś cudem wyszedł popularny serwis internetowy ale nie mają pojęcia co to jest reklama internetowa?

Po raz kolejny jestem krytyczny wobec nowego internetowego przedsięwzięcia - ale bazując na swoich doświadczeniach oraz doświadczeniach znajomych jest to jedyna obiektywna opinia jaką mogłem przedstawić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu