Felietony

CDP.pl czyli CD Projekt robi cyfrową dystrybucje w Polsce

Grzegorz Marczak
CDP.pl czyli CD Projekt robi cyfrową dystrybucje w Polsce
22

Plotki o tym, że CD projekt rękami/przy współpracy Netguru robi w Polsce platformę do cyfrowej dystrybucji gier krążą po sieci już od jakiegoś czasu. Niedawno też, Radek Zaleski zapraszał do testowania nowego dzieła CDP, niestety nie wysłałem jeszcze NDA i w związku z tym nie widziałem go na własne...

Plotki o tym, że CD projekt rękami/przy współpracy Netguru robi w Polsce platformę do cyfrowej dystrybucji gier krążą po sieci już od jakiegoś czasu. Niedawno też, Radek Zaleski zapraszał do testowania nowego dzieła CDP, niestety nie wysłałem jeszcze NDA i w związku z tym nie widziałem go na własne oczy. Może to jednak i lepiej bo dziś mogę opisać i trochę pogdybać na temat tego co kryje się pod cdp.pl.

Tak więc jak wspomniałem cdp.pl ma być platformą z grami w postaci cyfrowej - pytanie czy tylko z grami - ale o tym później. Czyli taka nasza polska wersja Steam ? Od razu nasuwa się pytanie z DRM czy bez? Obstawiam jednak, że jeśli chcą przez CDP sprzedawać dobra zagraniczne tytuły to pojawi się DRM (takie życie).

Jeśli plotki i moje przypuszczenia okażą się prawdziwe to może okazać się, że CDP wyprzedzi swoją platformą konkurencję, która jak chodzą słuchy też przymierzała się do podobnej inicjatywy (mowa tutaj o Gram, Empiku itp). I właśnie w tym kontekście można zadać sobie pytanie czy tylko gry?


http://youtu.be/xJyCdf_EtYM

Mając już mechanizm do dystrybucji treści cyfrowych w "łatwy sposób" można zamachnąć się na coś więcej. Na początku na coś co jest związane poniekąd z grami czyli komiksy? Można jednak pofantazjować dalej i wspomnieć o filmach (muzyki bym raczej nie dotykał), książkach itp. To oczywiście prościej jest napisać niż zrobić, ale w dzisiejszych czasach nie można ograniczać się jeśli chodzi o rozwój biznesu.

Kto wie czy za kilka lat CDP nie będzie bardziej kojarzony z portalem gdzie można kupić wszystko co się da w postaci elektronicznej niż tylko z dystrybucją gier.

Przed platformą nawet tworzoną przez CDP jest jednak dużo wyzwań. Przede wszystkim CCM czyli cena czyni mistrza. O ile na Gog.com sprzedają się dobrze tytuły do 10 USD to nie oznacza to , że w Polsce będzie dużo chętny do zapłacenia 20-30 USD za grę w postaci cyfrowej. Będzie to przecież w naszym kraju ciągły pojedynek pomiędzy CDP.pl a Chomikuj :)

Musi być to więc miks dobrego tytułu i dobrej ceny - brzmi banalnie ale zapewne jest to trudne w realizacji. CDP ma jednak doświadczenie, zna nasz rynek (który do łatwych i przyjemnych nie należy) i jestem pewien, że już teraz mają kilka dobrych umów na kilka tytułów na początek.

Moim zdaniem CDP.pl to dla CD projekt bardzo ważny projekt. Ryzykują mocno bo do tej pory jeszcze nie udowodniono czy w naszym kraju naprawdę chcemy kupować dobre gry w dobrej cenie czy też cena to była wymówka tłumacząca dlaczego ściągamy piraty. Jeśli jednak się uda to mogą zyskać dużo więcej niż dziś będąc dystrybutorem gier w pudełkach. Wystarczy pomyśleć, że platforma z dobrym kontentem elektronicznym może być dostawcą treści na rożnego rodzaju urządzenia...można też pofantazjować dalej i przyjrzeć temu co robi Amazon mając dobre cyfrowe treści nie tylko na sprzedaż..

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu