Felietony

Smartphony - Android przeskoczył Symbiana w czwartym kwartale 2010

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Smartphony - Android przeskoczył Symbiana w czwartym kwartale 2010
21

Stało się. W ostatnim kwartale minionego, 2010 roku, Android przeskoczył Symbiana pod względem sprzedanych smartphonów. Co prawda, w sensie instytucjonalnym jest to pojedynek pomiędzy Google, a Nokią, ale dla użytkownika liczy się jedynie to, że jego smartphone pracuje pod kontrolą tego lub innego s...

Stało się. W ostatnim kwartale minionego, 2010 roku, Android przeskoczył Symbiana pod względem sprzedanych smartphonów. Co prawda, w sensie instytucjonalnym jest to pojedynek pomiędzy Google, a Nokią, ale dla użytkownika liczy się jedynie to, że jego smartphone pracuje pod kontrolą tego lub innego systemu.

Google pnie się na szczyt rynku smartphonów, co jest efektem bardzo efektywnej strategii współpracy z producentami telefonów komórkowych. Nokia ma natomiast problem z odnalezieniem się w nowych realiach, co powoduje, że choć nadal jest liderem rynku (wewnątrz wpisu wyjaśniam pewien paradoks) to nie potrafi wywołać równie dużego zainteresowania swoimi produktami co konkurencja.

We wspomnianym wcześniej okresie - czwarty kwartał 2010, Nokia sprzedała 31 mln smartphonów z Symbianem. W tym samym okresie, producenci telefonów z Androidem sprzedali łącznie 32,9 mln urządzeń. Paradoksalnie, Nokia nadal pozostaje największym wytwórcą smartphonów, ale łączna sprzedaż firm takich jak HTC, Motorola czy Samsung, zapewniła Androidowi pierwsze miejsce na rynku jako platformie mobilnej.

Segment smartphone to jednak nie wszystko. Możliwe, że już niedługo Google, za sprawą swoich zaprzyjaźnionych producentów, ruszy na podbój kolejnego, zdominowanego przez Nokię segmentu rynku. Mowa jest oczywiście o „dumb phonach” czyli najzwyklejszych telefonach komórkowych.

Pierwsze sygnały o takim kierunku zobaczyć mogliśmy już w ubiegłym roku. Smartphony takie jak LG Swift GT540, Samsung Galaxy i5800 czy nawet HTC Wildfire, oferowane są w tanich planach taryfowych, nawet za złotówkę. Nie są to może high-endowe modele, ale dla osób, które dotychczas nie posiadały telefonów tego typu, są one dużym skokiem technologicznym.

W 2011, takich modeli zobaczymy dużo więcej, o czym zresztą pisałem niedawno tutaj. Pojawia się więc pytanie: kiedy zaniknie granica pomiędzy tanimi smartphonami, a dumb phonami? Według mnie, granica zaczęła zanikać już w ubiegłym roku (przy okazji wspomnianych powyżej modeli). Rok 2011 będzie ostatecznym dowodem na to.

Co w związku z tym zrobi Nokia? Czy Symbian pojawi się w dumb phonach?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu