Felietony

100 innowacji na 100 lat IBM

Paweł Grzegorz Iwaniuk
100 innowacji na 100 lat IBM
16

Dzisiaj coś nieco innego, ale nadal w klimatach Antyweb. Jak zapewne wiecie, w branży IT starzeją się nie tylko szefowie wielkich firm, ale również same firmy. Wiele z nich, swoją działalność zaczynało jeszcze w czasach gdy komputery były wytworem opowieści S-F oraz teorii naukowych, formułowanych p...

Dzisiaj coś nieco innego, ale nadal w klimatach Antyweb. Jak zapewne wiecie, w branży IT starzeją się nie tylko szefowie wielkich firm, ale również same firmy. Wiele z nich, swoją działalność zaczynało jeszcze w czasach gdy komputery były wytworem opowieści S-F oraz teorii naukowych, formułowanych przez niepopularnych naukowców.

Jedną z takich firm jest IBM, który pod nazwą CTR (Computing Tabulating Recording Corporation) powstał 16 czerwca 1911. Nazwa IBM została przyjęta dopiero w 1924 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że stulecie koncernu zbliża się wielkimi krokami i w związku z tym faktem, firma przygotowała film przedstawiający 100 innowacji, których firma dokonała w ciągu ostatniego wieku.

Film trwa ponad 13 minut, ale uwierzcie mi, że nie nudzi. Warto go obejrzeć w całości bowiem to nie tylko kawał historii przemysłu komputerowego, ale również wielu ważnych odkryć i dokonań w dziedzinach totalnie nie związanych z komputerami (przynajmniej na pierwszy rzut oka).

Mógłbym teraz zacząć wymieniać najważniejsze (według mnie) dokonania IBM, ale to nie ma najmniejszego sensu, tym bardziej, że każde z nas ma zapewne inny pogląd na historię koncernu.

Bardziej zastanawia mnie inny aspekt stulecia IBM. Ciekawi mnie czy którakolwiek z obecnych firm, takich jak Microsoft, Apple, Google oraz wiele innych, dotrwa chociażby do swojego pięćdziesięciolecia? Co prawda, dwie pierwsze mają za sobą już dobry kawałek, ale Google? Jak Google będzie wyglądało chociażby w roku 2050?

Czy możemy w przyszłości spodziewać się jakichś dramatycznych przejęć lub konsolidacji na rynku? Czy powstanie firmy Google-Microsoft jest możliwe tak jak w fikcyjnym uniwersum „Aliens” połączyły się koncerny Weyland i Yutani? Fikcja ma bowiem tendencję do urzeczywistniania się.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu