Komputery i laptopy

Pierwszy notebook z APU bazującym na Ryzenie potwierdzony

Kamil Pieczonka
Pierwszy notebook z APU bazującym na Ryzenie potwierdzony
3

Do tej pory były to tylko plotki, ale wszystko wskazuje na to, że premiera nowych procesorów APU od AMD jest coraz bliżej. HP opublikowało na swoich stronach plik PDF z specyfikacją nowego notebooka z rodziny Envy x360, wyposażonego w procesor AMD Ryzen 5 2500U. Plik niestety już zniknął z sieci, ale nie umknął uwadze społeczności internetowej, która wyciągnęła z niego najważniejsze informacje.

Omawiamy model notebooka to dokładnie HP Envy x360 15-bq101na. Jest to urządzenie typu 2-w-1, czyli wyposażone w dotykowy ekran i możliwość obrotu wyświetlacza o 360 stopni, tak aby korzystać z niego jak z tabletu. W specyfikacji znajdziemy układ AMD Ryzen 5 2500U, który wyposażony będzie w 4 rdzenie Zen oraz układ graficzny bazujący na architekturze Vega.

Specyfikacja AMD Ryzen 5 2500U

Nowe APU należy do rodziny o kodowej nazwie Raven Ridge. Produkowane jest w wymiarze technologicznym 14 nm. Taktowanie podstawowe dla wszystkich 4 rdzeni to 2 GHz, ale w trybie turbo może wzrosnąć chwilowo nawet do 3.6 GHz. Procesor korzysta też z 6 MB pamięci podręcznej, ale jest to prawdopodobnie 2 MB pamięci cache L2 oraz 4 MB L3. Największą ciekawostką i niewiadomą jest jednak GPU AMD Radeon Vega M. Jest to implementacja najnowszej architektury AMD, która powinna zaoferować przyzwoitą wydajność. Trzeba jednak mieć na uwadze, że całe urządzenie pobiera nie więcej niż 45W, więc jest również bardzo oszczędne.

Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że do dyspozycji mamy dotykowy wyświetlacz IPS 15.6 cala o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD na platformie M.2 (NVME) o pojemności 256 GB. Całości dopełnia WiFi w standardzie 802.11ac, Bluetooth 4.2, dwa porty UBS 3.1, HDMI oraz bateria o pojemności 55.8Wh. Takie ogniwo ma pozwolić na pracę notebooka nawet przez 10 godzin.

AMD APU wreszcie ma szanse zaistnieć

Wcześniejsze plotki zapowiadały premierę pierwszych urządzeń z układami Raven Ridge na pokładzie w okolicach Bożego Narodzenia, więc prawdopodobnie HP nieco pośpieszyło się z umieszczeniem informacji na swojej stronie. Nie zmienia to jednak faktu, że nowa architektura zapowiada się bardzo ciekawie. Dzięki zastosowaniu architektury Zen, AMD wreszcie zyska nieco w stosunku do Intela. Z slajdów, które wyciekły kilka tygodni temu wynika, że Ryzen 5 2500U będzie wydajniejszy nawet o 50% od poprzedniego najwydajniejszego APU - A12-9800. Będzie przy tym zacznie oszczędniejszy i zużyje o połowę mniej energii.

Trudno natomiast ocenić jak sklasyfikowany będzie układ graficzny Vega M. W modelu Ryzen 5 2500U będzie prawdopodobnie wyposażony w 8 jednostek obliczeniowych. Jest to 1/8 tego co oferuje topowa karta Radeon Vega 64. Powinno to jednak wystarczyć na pokonanie zintegrowanego GPU od Intela. Dodając do tego niezły CPU i niską cenę jaką obiecywano już wcześniej, możemy mieć całkiem ciekawą ofertę notebooków bazujących na tej platformie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu