Laptop

4,8 GHz w laptopie! Intel imponuje specyfikacją

Mateusz Stach
4,8 GHz w laptopie! Intel imponuje specyfikacją
21

O tym, że Intel planuje pierwsze mobilne procesory Core i9 wiemy przynajmniej od listopada. Teraz w sieci pojawiły się dane sugerujące, że będzie on naprawdę potężny. Razem z nim wzmianka dotyczy też sześciu innych procesorów.

Intel Core i9-8950HK – tak będzie się nazywał nowy król wydajności w laptopowych CPU. Oczywiście o ile potwierdzą się dane z dobrze poinformowanych chińskich forów. Na nie powołuje się serwis winfuture. Nazwy tego i innych procesorów z rodziny Coffee Lake H pojawiły się w listopadzie przy okazji aktualizacji aplikacji AIDA64. Do teraz mogliśmy tylko spekulować na temat ich specyfikacji. A budzą one niemałe zainteresowanie, gdyż będą one jednymi z pierwszych Coffee Lake dla konstrukcji mobilnych.

Intel wprawdzie wypuścił już mobilne CPU ósmej generacji jednak warto przypomnieć, że były to układy Kaby Lake Refresh. Ulepszenie starszej architektury ograniczyło się właściwie do zaprezentowania pierwszych czterordzeniowych procesorów niskonapięciowych. Zmiana niewielka, ale bardzo istotna z punktu widzenia wydajności smukłych laptopów. Ostatnio, by jeszcze bardziej zmętniał obraz numeracji procesorów, Intel dorzucił kolejne chipy 8. generacji – Kaby Lake G z grafikami AMD. Ale wróćmy do naszych mobilnych Coffee Lake.

Core i9-8950HK będzie naprawdę szybki

Wspomniany Core i9-8950HK będzie sześciordzeniowym układem potrafiącym liczyć dwanaście wątków jednocześnie i wyposażonym w 12 MB pamięci podręcznej. Jeżeli informacje potwierdzą się, będzie on miał taktowanie bazowe 2,9 GHz. Natomiast w trybie Turbo będzie potrafił przyspieszyć do 4,3 GHz (dla wielu rdzeni) lub nawet 4,8 GHz (jednordzeniowo). A przypomnijmy, że wciąż mamy do czynienia z jednostką o relatywnie niskim TDP, wynoszącym 45 W (ponoć z możliwością podniesienia do 65 W). Pierwszy Core i9 H ma więc papiery na rozstawianie po kątach wielu procesorów dla desktopów. Przypomnijmy, że dotychczas najmocniejsze układy do laptopów to czterordzeniowe Core i7-7920HQ i Core i7-7820HK. Pierwszy z nich może się pochwalić zegarem do 4,1 GHz podczas gdy drugi osiąga 3,9 GHz jednak dzięki odblokowanemu mnożnikowi pozwala na podkręcanie.

Oprócz Core i9, poznaliśmy bliższe dane sześciu innych procesorów mobilnych Coffee Lake. Dwie czterordzeniowe jednostki to Core i5-8300H i i5-8400H. W ich przypadku bazowa częstotliwość to 2,3 lub 2,5 GHz a maksymalny zegar Turbo ustawiono na 4,0 lub 4,2 GHz. Kolejne dwa CPU to sześciordzeniowe Core i7. i7-8750H i i7-8850H mogą się pochwalić zegarami 2,2/2,6 GHz bazowo i do 4,1/4,3 GHz przy wykorzystaniu maksymalnych możliwości Turbo.
Wzmianka obejmuje również dwa procesory do mobilnych stacji roboczych. Xeon E-2176M oraz E-2186M mają specyfikację zbliżoną do najmocniejszych Core i7 i i9, jednak powinny się wyróżniać obsługą dodatkowych funkcji takich jak np. kompatybilność z pamięcią operacyjną ECC czy przystosowanie do pracy ciągłej. E-2176M ma zegary ustawione na 2,7 i 4,4 GHz (bazowo i Turbo) podczas gdy w E-2186M jest to odpowiednio 2,9 i 4,8 GHz.

Można się więc w tym roku spodziewać naprawdę dużych zmian w szybkości działania mobilnych procesorów. Pojawienie się mobilnych Ryzenów wymusza na Intelu nie tylko zwiększeni liczby rdzeni, ale też zauważalne podniesienie zegarów.

Źródło: winfuture.de

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu