Microsoft

4 funkcje za które gracze bardzo polubią Windows 11

KR
Krzysztof Rojek
3

Windows 11 na pewno nie będzie najbardziej rewolucyjnym systemem operacyjnym w historii. Niesie jednak ze sobą szereg ciekawych usprawnień dla graczy.

Windows 11 zbliża się do nas wielkimi krokami i z każdą aktualizacją wiemy coraz więcej o tym, jak system będzie wyglądał i jak będzie sobie radził z niektórymi zadaniami. Oczywiście, nie wszystko jest jeszcze gotowe, więc na finalne rezultaty poczekamy zapewne do jesieni, ale na konferencji, na której zapowiedziano ten system, Microsoft złożył jednak kilka bardzo ważnych obietnic, które zdecydowanie mogą przypaść do gustu graczom. Windows 11 ma być systemem bardziej zorientowanym na gry niż dziesiątka, a to głównie przez nowe funkcje, które w tym celu zostają zaimplementowane do oprogramowania. O czym mowa?

Po pierwsze - auto HDR

HDR w grach to technologia relatywnie nowa i jeżeli mówimy o grach, zalewie ułamek z tych dostępnych na rynku został przygotowany z myślą o wysokiej rozpiętości tonalnej. Oczywiście - mówimy tu o tej świeższej części produkcji. Co natomiast z klasykami? Cóż, te w przypadku komputerów do tej pory były wyświetlane tak jak zwykle. Tutaj zdecydowanie lepiej radzą sobie konsole nowej generacji - Xbox Series X/S - które posiadają specjalny tryb, który jest w stanie przekonwertować gry z SDR na HDR, dzięki czemu starsze tytuły wyglądają lepiej. Teraz ta funkcja zmierza także do Windowsa 11, dzięki czemu posiadacze lepszych monitorów bądź osoby, które podłączają komputer do telewizora zauważą znaczną różnicę, jeżeli chodzi o wygląd niektórych tytułów. Oczywiście - na plus.

Po drugie - większa biblioteka gier

Na swojej konferencji Microsoft wielokrotnie podkreślał, że jego plany obejmują zwiększenie znaczenia Microsoft Store dla użytkowników. Jednym z aspektów, które do tej pory mocno tam kulały była biblioteka gier, które można było kupić z tego repozytorium. Zmiana polityki względem developerów może sprawić, że więcej twórców zdecyduje się sprzedawać swoje gry właśnie przez MS. Oczywiście - tutaj też znajdziemy część gier zaprojektowanych pod systemy mobilne, dzięki integracji Windowsa i Amazon Store.

Po trzecie - lepsza integracja z Xboxem

Game Pass to jeden z hitów Xboxa i rzecz bardzo doceniana przez graczy na całym świecie. Za ułamek kwoty można tam pograć w wiele tytułów, a sam GamePass to także chociażby granie w chmurze, dzięki czemu np. posiadacze telefonów mogą grać w tytuły AAA. Teraz Aplikacja Xboxa jest w Windowsie od samego początku, a Microsoft przygotował specjalną wersję Game Passa dla Windowsa 11, dzięki czemu gracze mogą zagrać topowe gry, a jeżeli mają słabszego peceta (chociaż to nie jest zbyt prawdopodobne patrząc na wymagania Windowsa 11) - mogą skorzystać z xClouda.

Po czwarte - DirectStorage

DirectStorage to technologia, która także zawitała do Windowsa 11 z konsol. Kiedy te zyskały szybkie dyski NVMe SSD, zaimplementowano do nich sposób ładowania assetów do gry z pominięciem procesora. Dzięki temu czas ładowania znacznie się skraca, a z równania eliminuje się jeden potencjalny bottleneck. Do aktywacji DirectStorage potrzebny będzie dysk z interfejsem co najmniej NVMe 3.0.

Fot. Games Clash Master / Michał Konkol

Skorzystacie z nowych funkcji w Windowsie 11?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu