1

2020 był dobrym rokiem dla sprzedaży komputerów i akcesoriów. Odnotowano wzrost 62%

2020 przyniósł zaskakująco dobre wyniki finansowe rynku komputerów, akcesoriów i cyfrowego oprogramowania.

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami. Zmusił wielu do zmiany stylu życia, podejścia do pewnych spraw, a także urządzeń z których korzystają. Sam wspomniałem o tym, że wybór komputera jeszcze nigdy nie był dla mnie taki trudny — bo tak naprawdę nie wiadomo jak długo potrwa obecna sytuacja. A skoro z komputera korzystam wyłącznie przy biurku, to po co wydawać znacznie więcej pieniędzy na laptop? No ale właśnie — przez lata mówiło się, że rynek PC umiera. Liczą się tylko smartfony i sprzęt przenośny. Niespodzianka, według najnowszego raportu grupy NPD, 2020 rok pod względem sprzedaży komputerów i akcesoriów (słuchawek, monitorów, klawiatur) był niesamowity. Mowa tu o wzroście rzędu 62% w porównaniu do roku poprzedzającego.

2020 był fantastycznym rokiem pod kątem sprzedaży komputerów i akcesoriów

Czynników takiej sytuacji było wiele. Od początku pierwszego lockdownu mówiło się o problemach z dostępnością akcesoriów i dodatków. Praca i nauka zdalna wymusiły na wielu zakup nowych urządzeń, które pozwolą im łatwiej/wygodniej komunikować się z domu. Według raportu NPD Group użytkownicy w 2020 roku wydali ponad 4,5 miliarda dolarów na te urządzenia i dodatki, co jest sumą dwukrotnie wyższą niż wyniki z 2017 roku. Ale, co ciekawe, te wzrosty to jeszcze nie koniec, bowiem ogromne plusy odnotowały także cyfrowe usługi — tam wzrost nie był aż tak spektakularny, bo „tylko o 19% — ale wciąż mowa tutaj o sumach rzędu 7,5 miliarda dolarów.

Powodów tych zmian jest prawdopodobnie wiele, ale wspólnym mianownikiem pozostaje COVID-19. Praca i nauka zdalna, poszukiwanie nowych hobby, dla niektórych więcej gotówki (bo nie mogli wydawać na podróże, wyjścia do restauracji itd.) — i są efekty. Jestem bardzo ciekawy jak analogiczne zestawienie wypadnie za rok, bo choć sytuacja za oknem nie bardzo się zmienia, to… raczej niewielu po kilku miesiącach będzie kupowało nowe akcesoria.

Źródło