Telewizja

[Ankieta] Czy Smart TV to niezbędna funkcja w telewizorze?

Grzegorz Marczak
[Ankieta] Czy Smart TV to niezbędna funkcja w telewizorze?
67

Zaryzykuję tezę, że w dzisiejszych czasach telewizor bez Smart TV to jak komputer bez dostępu do internetu. Teoretycznie można go używać, ale ominie nas tak dużo, iż wydaje się to nie mieć logicznego uzasadnienia.

Jeszcze parę lat temu było modne nie posiadanie telewizora - jako manifest i protest przeciwko miałkim treściom, jakie są dostępne w TV. Dziś wydaje się, że telewizor to przede wszystkim narzędzie do oglądania filmów i treści z serwisów VOD oraz generalnie do konsumowania rozrywki. Coraz więcej osób mówi, iż klasyczna telewizja “z kabla” tak naprawdę nie jest im już potrzebna, bo treści dostarczane przez takie serwisy jak Netflix, Player, iPla, HBO GO jest naprawdę dużo.

Co więcej, w dzisiejszych czasach to właśnie serwisy VOD są często twórcami najlepszych i najgłośniejszych premier filmowych. Owszem kino broni się dzielnie, ale są kategorie, w których HBO czy Netflix już teraz wygrywają. Warto też zauważyć, iż na rynku VOD pojawia się coraz to więcej firm, wspomnę tutaj o Disney czy Apple, które będą bardzo mocną konkurencją dla obecnych graczy w tej kategorii.

W 2014 roku Antyweb robił badania na temat Smart TV, była też ankieta wśród czytelników serwisu. Z perspektywy czasu dane w tej ankiecie wydają się być bardzo ciekawe. O ile bowiem 96% ankietowanych doskonale wiedziała czym jest Smart TV i aż 80% deklarowało, że ich telewizor takie funkcje posiada, to tylko połowa korzystała z serwisów VOD.

Gorzej jednak było z oceną przydatności Smart TV w telewizorach. Ponad 50% oceniał ją źle lub maksymalnie na 3 w skali do 5. Z pewnością wynik ten podyktowany był jakością samych aplikacji i ich wydajnością. W tamtych czasach mogliśmy się wprawdzie cieszyć dużym portfolio aplikacji, ale już ich wydajność na różnych modelach pozostawiała naprawdę wiele do życzenia. Niektóre aplikacje potrafiły nawet zawiesić cały telewizor, inne natomiast wymagały takiej wydajności, iż ich działanie bardziej denerwowało niż relaksowało.

Ostatnim pytaniem w naszej ankiecie było czy SmartTV będzie miało dla nas znaczenie przy najbliższym zakupie telewizora. W dzisiejszej rzeczywistości uważam, że ok 80% osób odpowiedziałoby, że zdecydowanie tak. W roku 2014 odpowiedź zdecydowanie tak zaznaczyło blisko 40%, raczej tak ok 25%., natomiast ponad 30% uznało, że funkcja Smart TV nie ma dla nich znaczenia przy zakupie nowego telewizora.


Tak wyglądały wyniki w 2014. Jak na dokładnie te same pytania odpowiedzieliście dzisiaj? Jestem tego bardzo ciekawe dlatego zachęcam was do wypełnienia ankiety.

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety

Zaryzykuję tezę, że w dzisiejszych czasach telewizor bez Smart TV to jak komputer bez dostępu do internetu. Teoretycznie można go używać, ale ominie nas tak dużo, iż wydaje się to nie mieć logicznego uzasadnienia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot