Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Polska

16 mln PIT-ów złożonych przez internet, w tym 7 mln w usłudze e-PIT - działające e-Państwo coraz bliżej

GU
Grzegorz Ułan
0

Ministerstwo Finansów podzieliło się dziś na swoich stronach pierwszymi statystykami z rozliczenia się rodaków z podatku za 2018 rok z fiskusem. Padł rekord i to z 40% przebitką w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym przez internet ma już długoletnią tradycję w Polsce, ale i tak z roku na rok nadal notuje znaczne wzrosty, do tego w porównaniu z rokiem ubiegłym rekordowy 40% wzrost.

W tym roku Polacy złożyli online aż 16 mln deklaracji, co było wzrostem w porównaniu z rokiem ubiegłym na poziomie 5 mln - 40% więcej. Nie bez znaczenia na ten wzrost miało z pewnością uruchomienie usługi e-PIT - z już wypełnionego przez fiskusa PIT-37 lub PIT-38 skorzystało 7 mln Polaków.

Minister finansów, prof. Teresa Czerwińska:

W tym roku nasze systemy przyjęły około 16 mln elektronicznych deklaracji PIT. To absolutny rekord, o prawie 5 mln więcej niż w ubiegłym roku (wzrost o 40 proc.). Cieszę się że Polacy tak chętnie rozliczają się elektronicznie. Jeszcze bardziej cieszy mnie jednak tak duże zainteresowanie nową usługą Twój e-PIT, za pośrednictwem której, zostało złożonych prawie 7 milionów deklaracji. Wyniki te jednoznacznie pokazują, że przygotowaliśmy prostą, przyjazną i przejrzystą usługę.

W tym samym komunikacie Ministerstwo Finansów zdradziło, że osoby które skorzystały z usługi e-PIT mogły liczyć na 45-dniowy termin zwrotu nadpłaty podatku, w przeciwieństwie do formy papierowej, gdzie maksymalny termin ustawiony jest na 3 miesiące. Być może ta wiadomość jeszcze bardziej zachęci Polaków do usługi e-PIT, a która to od 2020 roku rozszerzona zostanie na formularze PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Cieszy fakt, że Polacy coraz chętniej korzystają z usług e-administracji, których coraz więcej można załatwić przez internet, do tego uruchomione już w tym roku e-Dowody, aplikacja mObywatel, a wszystko spięte w jedno, dzięki Profilowi Zaufanemu pozwala mieć nadzieję, że wszystko zmierza we właściwym kierunku i już niedługo będziemy mogli otwarcie mówić o naprawdę działającym dla obywateli e-Państwie.

Źródło: Ministerstwo Finansów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: