4

Zobaczcie najfajniejszy parking dla rowerów jaki możecie sobie wyobrazić

Coś takiego mogli wymyślić tylko Japończycy. Ulice są coraz bardziej zapchane samochodami i stanie w korkach staje się coraz bardziej uciążliwe, nie mówiąc o problemach z zaparkowaniem auta. Nikogo nie dziwi więc to, że wiele osób decyduje się na dwa koła i siłę własnych nóg. Ale problem z parkowaniem roweru wciąż jest dla wielu osób […]

Coś takiego mogli wymyślić tylko Japończycy.

Ulice są coraz bardziej zapchane samochodami i stanie w korkach staje się coraz bardziej uciążliwe, nie mówiąc o problemach z zaparkowaniem auta. Nikogo nie dziwi więc to, że wiele osób decyduje się na dwa koła i siłę własnych nóg. Ale problem z parkowaniem roweru wciąż jest dla wielu osób zmorą, szczególnie w dużych aglomeracjach. No bo do czego przypniecie swoją maszynę – do barierki? Owszem, w wielu miastach znajdziecie specjalne miejsca dla rowerów, ale albo jest ich za mało, albo wyglądają niezbyt estetycznie. Japończycy wymyślili coś wygodniejszego i bezpieczniejszego. A w dodatku wyglądającego niesamowicie.

https://www.youtube.com/watch?v=LLJ1bkMz5Aw#t=16

Podziwiam mieszkańców tego kraju za pomysły i sposoby, w jakie wykorzystują technologię. I powyższe wideo jest doskonałym tego dowodem. Rower wjeżdża przez małą windę przypominającą tę na stacjach metra i zjeżdża do podziemnego parkingu, gdzie parkowany jest na ustalonym przez system miejscu. Znika z ulicy, a cały proces trwa krótko, bo jedynie 13 sekund. Usługa kosztuje 1,800 yenów (przy dzisiejszym kursie tej waluty to około 55 zł) i wymaga posiadania przez klienta specjalnej karty parkingowej. Może nie są to groszowe sprawy, ale warto pamiętać, że koszt nowego roweru jest zdecydowanie większy. Wygląda to tak solidnie, że można zapomnieć też o ukradzionym siodełku czy kole.

Podziemne parkingi dla rowerów nie są w Japonii nowością, ale teraz możemy zobaczyć jak cały mechanizm funkcjonuje. Za ten ciekawy projekt, z trochę zbyt długą nazwą –  Eco Cycle Anti-Seismic Underground Bicycle Park  – odpowiedzialna jest japońska firma Giken Seisakusho Co.

grafika: 1

Źródło