Mobile

SkyDrive dla iOS już jest! Czy może konkurować z Dropbox?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
SkyDrive dla iOS już jest! Czy może konkurować z Dropbox?
15

Strategia mobilna Microsoftu zaczyna mi trochę przypominać strategię Google. Z jednej strony, koncern posiada własną platformę mobilną. Z drugiej jednak strony, firma udostępnia swoje usługi mobilne również innym platformom, takim jak Android lub iOS. W przeciwieństwie do Google, Microsoft wydaje si...

Strategia mobilna Microsoftu zaczyna mi trochę przypominać strategię Google. Z jednej strony, koncern posiada własną platformę mobilną. Z drugiej jednak strony, firma udostępnia swoje usługi mobilne również innym platformom, takim jak Android lub iOS. W przeciwieństwie do Google, Microsoft wydaje się jednak nieco bardziej dynamiczny. Pakiet Office na iPada pojawi się zapewne dużo wcześniej niż natywne Google Docs dla iOS. W dniu wczorajszym, Microsoft udostępnił natomiast aplikację usługi SkyDrive (kluczowego elementu Windows Phone 7) dla iOS.

SkyDrive jest usługą kategorii cloud storage, podobną do Dropbox, aczkolwiek posiadającą nieco inne funkcje. Największą zaletą Dropbox jest jego integracja z wieloma aplikacjami, głównie mobilnymi. W prosty sposób możemy, bezpośrednio z różnych aplikacji fotograficznych, wysyłać wykonane zdjęcia wprost na nasze konto w Dropbox, udostępniając je innym za pomocą publicznego linku. Podobnych przykładów zastosowań Dropbox jest wiele.

W takim razie, w jaki sposób SkyDrive może konkurować z Dropbox? SkyDrive, o ile dobrze pamiętam, przynajmniej na razie nie posiada integracji z żadnymi usługami bądź aplikacjami, pochodzącymi z poza Microsoftu, co już ogranicza użyteczność usługi. Zgadza się? SkyDrive jest jednak zintegrowany z webowym pakietem Office, który według mnie, dla pewnej grupy użytkowników, może być dużym atutem. Ponadto, cloud storage Microsoftu oferuje 25 GB bezpłatnej powierzchni (Dropbox tylko 2 GB). Pojawia się tylko pytanie: jak wielu użytkowników, faktycznie potrzebuje tyle powierzchni?

Sama aplikacja SkyDrive dla iOS nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym (przynajmniej w aktualnej wersji). Oferuje możliwość wgrania plików z urządzenia, wprost na nasze konto. Umożliwia przeglądanie plików, wgranych z komputera bądź innych urządzeń. Posiada również przeglądarkę plików Microsoft Office, co według mnie jest chyba jej najważniejszą funkcją i możliwością aplikacji.

W związku z tym, wydaje mi się, że SkyDrive nie powinien być traktowany jako bezpośredni konkurent Dropbox. Według mnie, w środowisku iOS jest to usługa dla osób, które pracują z Microsoft Office oraz posiadają jedno z urządzeń pracujących pod kontrolą wspomnianego systemu. Ewentualnie dla osób, które potrzebują składować w sieci 25 GB danych.

SkyDrive w App Store: itunes.apple.com/pl/app/skydrive/id477537958?mt=8
Strona internetowa SkyDrive: skydrive.live.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu