Komputery i laptopy

Nie dziwi mnie, że gracze całą noc stali po karty graficzne, taniej nie będzie

Kamil Pieczonka
Nie dziwi mnie, że gracze całą noc stali po karty graficzne, taniej nie będzie
14

Media Expert wspólnie z NVIDIA zorganizował RTX Day. W jednym salonów w Warszawie można było kupić 400 kart graficznych w standardowych cenach. Tak, w standardowych, a nie promocyjnych...

Standardowa cena GPU to promocja

RTX Day w normalnych warunkach przeszedł by pewnie niezauważony. Ale w sytuacji jaką mamy obecnie, gdy Media Expert ogłosił, że sprzeda aż 400 kart graficznych w sugerowanych cenach producenta, ludzie zaczęli ustawiać się w kolejkach już dzień wcześniej. Dosłownie, bo przed salonem na ul. Łopuszańskiej w Warszawie ktoś rozbił o 22:00 namiot, oczekując na otwarcie sklepu o 10:00 dnia następnego, aby mieć pewność, że załapie się na wymarzoną kartę graficzną. Sytuacja przypomina nieco wydarzenia sprzed kilku lat z okazji premiery smartfonów iPhone.

Stać było jednak warto, bo ceny kart były bardzo atrakcyjne na tle cen rynkowych. Media Expert wspólnie z NVIDIA zaoferowały 400 sztuk kart z chipami GeForce RTX 3060 i 3060Ti, dokładnie były to modele:

  • GIGABYTE GEFORCE RTX 3060 EAGLE OC 12G LHR (REV. 2.0) 12GB GDDR6 - 1 999,00 zł
  • GIGABYTE GEFORCE RTX 3060 GAMING OC 12G LHR (REV. 2.0) 12GB GDDR6 - 2 099,00 zł
  • GIGABYTE GEFORCE RTX 3060 TI EAGLE 8G LHR (REV. 2.0) 8GB - 2 339,00 zł
  • GIGABYTE GEFORCE RTX 3060 TI GAMING OC 8G LHR (REV. 2.0) - 2 649,00 zł
  • ASUS GEFORCE RTX 3060 PHOENIX V2 LHR - 1 899,00 zł
  • ASUS GEFORCE RTX 3060 TI DUAL MINI V2 LHR - 2 339,00 zł

Szybki rzut oka na popularną porównywarkę cenową i okazuje się, że podobne karty owszem można kupić od ręki ale trzeba wydać ponad 1000 złotych więcej. Jednocześnie GeForce RTX 3060/Ti pozwala już na swobodne granie nawet w najnowsze tytuły, więc przestaje się dziwić tym wszystkim ludziom, którzy zebrali się przed sklepem. A jak wynika chociażby z relacji oficjalnego profilu NVIDIA GeForce Polska, było ich całkiem sporo. Jak donosił jeden z użytkowników Wykopu, już o 1:00 nad ranem pod sklepem koczowało ponad 100 osób.

Co prawda specjalna ścianka, na tle której można było sobie zrobić zdjęcie ze świeżo zakupioną kartą to już trochę żenada*, ale wydaje mi się, że te 400 osób, które kupiło kartę wyszło ze sklepu zadowolone. Szkoda tylko, że wiele z tych kart graficznych już kilka minut później wylądowało na portalach ogłoszeniowych, ale w cenie bliższej rynkowej. Tego jednak nie da się uniknąć w takich okolicznościach jakie mamy obecnie. I niestety nie zapowiada się aby miało być lepiej. Przez problemy z produkcją układów scalonych ceny kart są i nadal będą wysokie, bo zwyczajnie nie udaje się zaspokoić popytu. Taka akcja jak RTX Day wiele w tej materii niestety nie poprawi, choć planowana jest kolejna, tym razem w innym mieście.

* okazało się, że ścianka była częścią konkursu, każdy kto zrobił sobie w sklepie zdjęcia z kartą i wrzucił je w social media ze specjalnym tagiem miał szansę wygrać jeden z dziesięciu kodów na grę Marvel's Guardians of the Galaxy, w takim kontekście jest to dla mnie całkiem zrozumiałe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu