To dobra wiadomość w kontekście nieustannych ataków cyberprzestępców w Polsce. O nich słyszymy często, ale niezbyt często mówi się o tym, co nas chroni przed tym, aby nie były one tak skuteczne, jak jeszcze kilka lat temu. Te informacje przybliża nam dziś Biuro Informacji Kredytowej wraz ze swoim partnerem technologicznym Experian.
Platforma Antyfraudowa BIK od 2017 roku zapobiegła wyłudzeniom finansowym na kwotę 147 mln zł
Nie ma miesiąca, w którym nie przeczytalibyśmy o kolejnej akcji wyłudzania danych klientów naszych banków przez cyberprzestępców i kradzieżą środków z ich kont czy wyłudzeniem kredytów w naszym imieniu. Co gorsza ich techniki ewoluują i nie da się przed nimi uchronić tylko kampaniami informacyjnymi czy edukacyjnymi. Potrzebne są tu rozwiązania systemowe, które będą zapobiegać.
Takim rozwiązaniem systemowym działająca w naszym kraju Platforma Antyfraudowa BIK, autorstwa Biura Informacji Kredytowej i firmy Experian, która dostarcza dla niej technologie.
Dla nas system ten jest niewidoczny, za to jego działania jak najbardziej i w to wymierny sposób. Jak potwierdzają wyniki międzynarodowego badania zrealizowanego przez Instytut Forrester Consulting - na 900 przebadanych firm z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA), Polska jest w czołówce krajów, które są najlepiej przygotowane do walki z cyberoszustwami.
dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK:
Platforma Antyfraudowa BIK, to inicjatywa, która realizuje ideę szerokiego objęcia ochroną przed nadużyciami całego rynku finansowego w Polsce. To wyjątkowe rozwiązanie z punktu widzenia zastosowania nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim przynoszące korzyść dla całego rynku.
Dzięki zastosowanym w Platformie Antyfraudowej BIK metodom prewencji i ich skuteczności, Instytut Forrestera wymienia Polskę obok takich krajów jak Wielka Brytania, Włoch, Austria czy Niemcy , jako najlepiej przygotowane kraje do walki przeciw cyberzagrożeniom.
Platforma Antyfraudowa BIK chroni sektor finansowy od 2017 roku przed najczęstszymi formami wyłudzeń, dzięki zastosowanej technologii „Hunter” oraz „FraudNet” od tego czasu udało się zapobiec wyłudzeniom w naszym sektorze bankowym na kwotę 147 mln zł.
Marek Miller, dyrektor zarządzający Experian, w regionie Europy Centralnej:
Wpływ na skuteczne przeciwdziałanie wyłudzeniom finansowym ma zastosowanie najnowszych technologii, integracja systemów oraz automatyzacja procesów. Systemy Hunter i FraudNet firmy Experian to zaawansowane i sprawdzone rozwiązania charakteryzujące się wydajnością i automatyzacją procesów. Ich zastosowanie w Platformie Antyfraudowej BIK współtworzy system kompletny i gotowy na wyzwania ery cyfrowej.
Powodzenie tego rozwiązania i jego prewencyjny charakter wynika m.in. z wzajemnego ostrzegania się jego uczestników o podejrzanych przypadkach, niosących ze sobą ryzyko nadużycia. Współpraca jest zatem kluczem do sukcesu w walce z ograniczeniem strat zarówno po stronie pojedynczego klienta, instytucji, jak i wzmocnienia ochrony sektorowej.
Reklama
Z oczywistych względów nie dowiemy się jak ten system dokładnie działa, ale co istotne dla nas, to to, że działa w czasie rzeczywistym i pozwala na błyskawiczną wymianę informacji pomiędzy jego uczestnikami, czyli wszystkimi firmami i bankami w Polsce, które dołączyły do platformy, co pozwala na coraz skuteczniejszą walkę z cyberzagrożeniami, jeszcze zanim do wyłudzenia dojdzie.
Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się teraz - a co mnie to obchodzi? Skoro i tak to bank odpowiada za nieautoryzowane transakcje na naszych kontach i zwraca skradzione kwoty powyżej 50 euro (przed 14 września 2019 - 150 euro)? Ano tyle, że dzięki takim działaniom prewencyjnym, już my końcowi klienci, unikamy problemów związanych z zamrożeniem środków, dochodzeniem roszczeń i udowadnianiem często już przed sądami, że nie dopuściliśmy się rażącego niedbalstwa przy tego typu wyłudzeniach.
Źródło: Biuro Informacji Kredytowej SA.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu