Świat

Mufin w iTunes, czyli Genius for the rest of us

AB
Aleksandra Biolik
12

Na początku października pisałam na Antyweb o muzycznym silniku rekomendacji o nazwie Mufin. Dobierał on piosenki do naszych upodobań, określanych na podstawie wskazanego utworu. Przy czym dobranie nie polegało na wskazaniu podobnych gatunków czy wykonawców, a na odnalezieniu podobnie brzmiących pio...

Na początku października pisałam na Antyweb o muzycznym silniku rekomendacji o nazwie Mufin. Dobierał on piosenki do naszych upodobań, określanych na podstawie wskazanego utworu. Przy czym dobranie nie polegało na wskazaniu podobnych gatunków czy wykonawców, a na odnalezieniu podobnie brzmiących piosenek.

W ciągu kilku ostatnich tygodni Mufin pokazał kilka dodatkowych funkcji. Po pierwsze, stworzył widgety dla Facebooka i Myspace. Po drugie, Mufin stworzył plugin do iTunes, który umożliwia tworzenie playlist z podobnych piosenek, które znajdują się w bibliotece iTunes. Po trzecie, Mufin jest już otwarty i nie potrzeba zaproszeń, żeby z niego skorzystać.

Miałam go testować już wczoraj, ale okazało się to niemożliwe, gdyż ów plugin działa tylko dla iTunes pod Windowsem. Ciekawe, że dla oryginalnie Apple'owego softu plugin jest tworzony najpierw na wersję windowsową.

Po zainstalowaniu, Mufin pyta czy chcemy przeanalizować nasze zbiory. Oczywiście chcemy, bo bez tego nie można utworzyć playlisty (a dokładniej bez przeanalizowania co najmniej 10 utworów). Czas analizy jest względnie szybki. Na analizie zbioru ok 400 utworów Mufin spędził mniej więcej 10 minut, czyli gdzieś 40 utworów/minutę.

Potem wszystko działa już bardzo szybko. Wystarczy wybrać utwór i w dodatku Mufin kliknąć "Create a Playlist". Mufin stworzy listę podobnych muzycznie piosenek wg następujących ustawień; ilości piosenek, czasu trwania, wielkości MB piosenek. Jakość tworzonych list jest dosyć dobra. Próbowałam stworzyć kilka list z różnych muzycznie piosenek i rzeczywiście dobrane utwory brzmiały podobnie, a raczej odpowiadały hasłu Apple Genius, czyli "songs that go great together".

I taką właśnie funkcje pełni plugin Mufina. Umożliwia on tworzenie list w stylu Genius. Przy czym nie trzeba wysyłać informacji o swojej bibliotece do Apple. I co ważne, nie trzeba mieć konta w iTunes Store, bez czego Genius nie stworzy żadnej listy.

Dla mnie wartością dodaną z Mufin jest też to, że tworzy on listy z piosenek znajdujących się w mojej bibliotece, a nie jak Genius z piosenek, które są w iTunes Store, które musiałabym kupić, a których nie mogę w Polsce kupić, bo nie ma polskiej wersji sklepu. No i można te listy tworzyć bez połączenia z Internetem.

UPDATE: Od twórców Mufin dowiedziałam się, że plugin iTunes na OS X pojawić się ma w pierwszym półroczu 2009.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Appleitunes