Moje przemyślenia

iTunes wolny, EMI rezygnuje z DRM !

Grzegorz Marczak
8

EMI jest jedną z największych firm muzycznych na rynku (działa w 50 krajach, zyski firmy za zeszły rok to ok. 250 milionów USD). Dziś na wspólnej konferencji CEO EMI I Apple ogłosili iż muzyka sprzedawana na iTunes będzie „DRM-free” Jest to bardzo ważny krok jeśli chodzi o branże muzyczną i sprze...

EMI jest jedną z największych firm muzycznych na rynku (działa w 50 krajach, zyski firmy za zeszły rok to ok. 250 milionów USD). Dziś na wspólnej konferencji CEO EMI I Apple ogłosili iż muzyka sprzedawana na iTunes będzie „DRM-free”

Jest to bardzo ważny krok jeśli chodzi o branże muzyczną i sprzedaż muzyki w Internecie. Wszyscy którzy kiedyś kupli muzykę zabezpieczoną przez DRM wiedzą jak niewygodne i uciążliwe było to zabezpieczenie.


Slajd z prezentacji podczas dzisiejszej konferencji:


Również ważną informacją jest fakt iż muzyka wszystkie katalogi muzyczne EMI zostaną uwolnione od DRM i co ważniejsze będą dostępne dla wszystkich urządzeń które wspierają format muzyczny AAC.

Dzięki zniesieniu DRM zyskujemy również lepszą jakość nagrania ( zmiana z 128kbps na 256kbps) ale niestety ceny nagrań urosną średnio 0,30 USD na utwór.

Pocieszające jest natomiast iż cena całych albumów nie ulegnie zmianie a jakość zostanie podniesiona tak jak to ma miejsce w przypadku pojedynczych utworów.

Jobs (CEO Apple) poinformował iż trwają rozmowy z innymi firmami zajmującymi się muzyką cyfrową aby również wycofali się z DRM do końca tego roku.

Więcej informacji oraz ciekawych slajdów z prezentacji jaka się odbyła znajdziecie w artykule na techcrunch

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu