Felietony

Google ma w garści patent na odblokowanie telefonu za pomocą twarzy, czyli opcji już dobrze znanej

Marcin Kamiński
Google ma w garści patent na odblokowanie telefonu za pomocą twarzy, czyli opcji już dobrze znanej
19

Walka na patenty trwa. Korzystając z nietypowego dla nas amerykańskiego prawa dotyczącego patentów, wielcy producenci składają wnioski o zarejestrowanie pomysłów na kolejne wynalazki i usługi. Firmie Google udało się właśnie zdobyć kolejny patent – na odblokowanie urządzenia za pomocą twarzy. Skanow...

Walka na patenty trwa. Korzystając z nietypowego dla nas amerykańskiego prawa dotyczącego patentów, wielcy producenci składają wnioski o zarejestrowanie pomysłów na kolejne wynalazki i usługi. Firmie Google udało się właśnie zdobyć kolejny patent – na odblokowanie urządzenia za pomocą twarzy. Skanowanie odbywa się z wykorzystaniem wbudowanego w smartfona lub tablet aparatu telefonicznego. Jak działa taka funkcja? Pokazujemy na przykładzie telefonu Samsung z systemem Android.

Firmie Google udało się zdobyć patent na „logowanie do urządzenia z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy”. Oznacza to, że zamiast przesuwania suwaka palcem po ekranie będziemy mieli możliwość odblokowania klawiatury w smartfonie lub tablecie jedynie dzięki pokazaniu swoich rysów twarzy. Wbudowany w urządzenie aparat fotograficzny przekaże obraz do specjalnego oprogramowania, które sprawdzi autentyczność i w razie potwierdzenia odblokuje interfejs. Zasadę działania zobaczycie sami w materiale filmowym opublikowanym przez Cnet:

Rozpoznawanie twarzy do odblokowania klawiatury w telefonie nie jest żadną nowością. Aplikację tego typu posiada smartfon Samsung Galaxy S3, a z kolei model Samsung Galaxy Nexus pozwalał użytkownikom na wykonanie zdjęcia swojej twarzy do późniejszego wykorzystania go jako element logowania. Mimo to firmie Google udało się zdobyć patent na to rozwiązanie, przez co możemy spodziewać się wdrożenia odblokowania przez rozpoznanie twarzy w kolejnych urządzeniach korzystających z technologii lub systemu operacyjnego Google.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że w zeszłym roku Apple złożyło patent na wykorzystanie rozpoznawania twarzy do uzyskania dostępu do ważnych plików personalnych lub profili osobowych. Niestety nie jest jasne jak nowy patent Google wpływa na wcześniej zgłaszany pomysł Apple.

Co uważacie o odblokowaniu urządzenia za pomocą rozpoznania twarzy? Czy patent na znane już wszystkim rozwiązanie jest rozsądnym posunięciem? Czekamy na Wasze komentarze.

Źródło obrazka: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleSamsung