Felietony

Eksabajty, terabity, międzyplanetarny internet i ekran w siatkówce, czyli o technologii do 2040 roku

Marcin Kamiński
Eksabajty, terabity, międzyplanetarny internet i ekran w siatkówce, czyli o technologii do 2040 roku
24

Dziewięć miliardów ludzi na Ziemi, pojemność danych mierzona w eksabajtach, prędkość przesyłu danych w sieci mierzona w terabitach oraz internet międzyplanetarny to tylko niektóre z rzeczy, które staną się naszą codziennością do roku 2040. Technologia i przyszłość to zawsze ciekawy temat, a niektóre...

Dziewięć miliardów ludzi na Ziemi, pojemność danych mierzona w eksabajtach, prędkość przesyłu danych w sieci mierzona w terabitach oraz internet międzyplanetarny to tylko niektóre z rzeczy, które staną się naszą codziennością do roku 2040. Technologia i przyszłość to zawsze ciekawy temat, a niektóre z osiągnięć, jakie mają pojawić się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, jest naprawdę zaskakujących. Zapraszam do lektury szczegółów.

Rozwój technologii przez kolejne lata zaprezentuję Wam na podstawie infografiki autorstwa fpięć.pl.

DO ROKU 2020 ZOBACZYMY...

Cloud computing, tablety, druk 3D czy dotykowe interfejsy to wynalazki dla nas współczesne. Do roku 2020 sporo się jednak zmieni – liczba osób z dostępem do internetu wyniesie do 5 miliardów, zaś liczba urządzeń z dostępem do sieci wzrośnie nawet do 50 miliardów. Koszt dysku twardego o pojemności 150 terabajtów ma wynosić zaledwie 150 dolarów, a przeciętna pojemność pamięci RAM wyniesie 750 GB.

To jednak nie koniec. W ciągu najbliższych ośmiu lat do użycia ma wejść sztuczna inteligencja potrafiąca prowadzić narrację i tłumaczyć automatycznie języki naturalne. Doczekamy się sieci 5G oraz wirtualnych walut, a obecny interfejs dotykowy zastąpi interfejs haptyczny. Codziennością stanie się turystyka kosmiczna, egzoszkielety, inteligentne leki oraz metamateriały. Szkła kontaktowe wyposażone będą w mikro ekrany, a samochody będą przemieszczały się całkowicie bez udziału człowieka.

DO ROKU 2040 ZOBACZYMY...

Kiedy w 2027 na Ziemi mieszkać będzie już osiem miliardów ludzi, zupełnie normlane będzie dla nas powszechne przenikanie się świata wirtualnego i realnego. Możliwa będzie teleobecność, pojawi się internet międzyplanetarny oraz roboty do użytku domowego. Na nasz komfort życia wpłynie leczenie komórkami macierzystymi czy biomechaniczne generowanie energii elektrycznej.

W roku 2034 pojemność danych wyrażać mamy w eksabajtach, a prędkość przesyłu danych w sieci mierzyć będziemy w terabitach. W siatkówce naszego oka montowane będą ekrany, a zaawansowane roboty będą miały rozmiary insektów. Niewiele później pojawi się neuroinformatyka, nanomedycyna, cielesny awatar oraz myślenie wspomagane zewnętrznie. Po roku 2036 nie warto planować kariery pogodynki, gdyż człowiek ma opanować kształtowanie klimatu Ziemi. Stąd blisko już do windy kosmicznej, reaktora fal wędrujących oraz żeglugi słonecznej.

Wszystko to brzmi bardzo futurystycznie, a ma nastąpić w przeciągu najbliższych 28 lat. Nie macie podobnego wrażenia? Jedno jest pewne – przyszłość zapowiada się niezwykle ciekawie.

Źródło grafiki: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internetprzyszłość