Felietony

Digg przegrywa z użytkownikami - koniec oblężenia.

Grzegorz Marczak
Digg przegrywa z użytkownikami - koniec oblężenia.
17

Użytkownicy Digga demonstrują swoją siłę pokazując, iż autorzy popełnili błąd moderując treść informacji. Od wczoraj Digg jest zasypywany informacjami o kluczu odblokowującym fimy HD – informacje są wszędzie, i wykopywane są w takim tempie, że strona nie wytrzymywała obciążenia pokazując wczoraj wi...

Użytkownicy Digga demonstrują swoją siłę pokazując, iż autorzy popełnili błąd moderując treść informacji. Od wczoraj Digg jest zasypywany informacjami o kluczu odblokowującym fimy HD – informacje są wszędzie, i wykopywane są w takim tempie, że strona nie wytrzymywała obciążenia pokazując wczoraj wielokrotnie błąd 404, w końcu serwis został wyłączony na ok 10 minut.

Wszystko zaczęło się od informacji na temat klucza, który odblokowuje copy protected filmy HD. Informacja z kluczem trafiła na pierwszą stronę Digg-a, po czym została usunięta przez moderatora. Po fakcie usunięcia informacji, kolejny użytkownik zamieścił informacje z kluczem w treści – informacja ta też została usunięta przez moderatora. Autorzy Digga na blogu tłumaczyli, iż podawanie tego typu informacji jest niezgodne z prawem oraz regulaminem serwisu.

Digg jednak przegrywa potyczkę o klucz – wczoraj każda informacja na stronie głównej była związana z kluczem. Wszystkie popularne informacje w sekcji technologicznej były tylko na temat klucza.


Efekt wczorajszego protestu widać jeszcze dzisiaj:

Jeszcze wczoraj do akcji wkroczył Kevin Rose informując na blogu, że jeśli taka jest wola użytkowników to moderatorzy nie będą więcej usuwać informacji o kluczu – oznacza to również, iż Kevin i Digg będą gotowi do walki przed sądem, aby bronić swojej decyzji. Kevin zdaje sobie sprawę, że pojedynek w sądzie z dużą korporacją może zakończyć się porażką. Komentuje to w swoim stylu „If we lose, then what the hell, at least we died trying”.

Jeśli okaże się, iż Digg dostał wcześniej prośbę o usuwanie informacji o kluczu od którejś z dużych korporacji, to wczorajsza decyzja Kevina oznaczać będzie, iż prawdopodobnie Digg zostanie pozwany.

Użytkownicy Digga pokazali, iż tak naprawdę w serwisie społecznościowym społeczność przejęła władzę. Sprawa z kluczem jest o tyle zrozumiała, iż większość użytkowników Digga jest zaciekłym wrogiem organizacji takich jak MPAA lub RIAA – a oczywiste jest, iż publikowanie klucza odblokowującego filmy HD jest nie na rękę tym organizacjom.


To co działo się wczoraj na Diggu zaskoczyło wszystkich:

Jeśli Digg faktycznie zostanie pozwany prawdopodobnie będzie mógł liczyć na sowich użytkowników, zaczynając od zbiórki pieniędzy potrzebnych na rozprawę, a kończąc na możliwości użycia potęgi miliona osób jako głosu w każdej dyskusji w internecie. Gdyby doszło do pozwu przeciwko filarowi web 2.0 jakim jest Digg będzie to na pewno precedensowa rozprawa, która odbije się głośnym echem w całym internecie.

Jest to bardzo trudna sytuacja dla Digga i jestem bardzo ciekawy jak z niej wybrnie. W chwili obecnej użytkownikom Digga wydaje się, iż mogą ustalać co jest a co nie jest zgodne z prawem. Można spodziewać się, że taka sytuacja się powtórzy odnośnie innych informacji zawierających kody, cracki itp. – jeśli oczywiście Digg do tego czasu przetrwa.

Siła społeczności pokazuje moim zdaniem, iż może być bardziej niszczycielska niż nam się wydaje – przykład ten pokazuje też, że moderowanie serwisów społecznościowych to bardzo niebezpieczne i trudne zajęcie.

Obrazek i informacje za mashable.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu