Minimalistyczna z wyglądu, jednak w środku przepełniona technologicznymi bajerami. Mniej więcej tak można opisać inteligentną koszulę o nazwie 10ELEVEN9.
Co się kryje w inteligentnej koszuli?
Co dostaniesz po zdecydowaniu się na zakup smart koszuli za 149 EUR? Zacznijmy od czegoś prostego: dużo kieszeni, bo aż 9, w tym część z nich bardzo starannie ukryta we wnętrzu koszuli i praktycznie niedostrzegalna. Niektóre z nich zostały wyposażone w warstwy blokujące sygnał RFID, żeby twoja karta płatnicza była zawsze bezpieczna.
Co czyni koszulę inteligentną? Czujniki, które pozwalają mierzyć twój puls, oddech i sprawdzać czy masz poprawną postawę. W połączeniu z aplikacją na telefon, będziesz mógł sprawdzać związane z tym wykresy i lepiej zrozumieć jak często w ciągu dnia jesteś np. zestresowany. Z kolei w przypadku niewłaściwej postawy, koszula może cię upomnieć, żebyś jednak wyprostował plecy np. poprzez delikatne wibracje.
Dodatkowo za pomocą gestów będzie można np. odebrać telefon, zgłośnić lub ściszyć muzykę, albo zrobić zdjęcie naszą koszulową kamerą, którą można doczepić w przeznaczone na to miejsce i cały dzień nosić na piersi coś, czym szybko uchwycimy otaczającą nas rzeczywistość.
Jakość wykonania
Kwestie bardziej podstawowe również mają być na wysokim poziomie, tzn. materiał ma być lekki, mocny i dobrze wspomagać proces termoregulacji. Zdaniem twórców koszula nadaje się na każdą porę roku i można ją nosić na imprezach, w pracy, na zewnątrz podczas wycieczek… Widać nie chcą ograniczać potencjalnej grupy klientów, bo ich zdaniem można ją nosić zawsze i wszędzie. Kto wie, może faktycznie jest aż tak uniwersalna.
Nie chcę pominąć dwóch ważnych pytań, więc na koniec dodam, że można ją wrzucić do prania i można ją prasować. Warto również podkreślić, że jest sporo różnych wariantów cenowych i zestawów kilku koszuli, które charakteryzują się różnymi cenami. Więcej informacji znajduje się na stronie Kickstarter tego produktu.
Inteligentne ubrania i internet rzeczy
Twórcy 10ELEVEN9 dzielą się ciekawą opinią na temat swojego produktu. Nie są zainteresowani stworzeniem jedynie koszuli, ale platformy. Chcą aby koszula stała się interfejsem dla podejmowania interakcji z innymi smart obiektami, tym samym widząc potencjał w internecie rzeczy. To ciekawe, że za jakiś czas tego typu odzież z okazjonalnej ciekawostki mogłyby się stać standardem. Być może doczekamy czasów, kiedy dosłownie wszystkie nasze ubrania będą smart? Buty będą nas nawigować przez miasto za pośrednictwem wibracji w podeszwach (wibracja w lewym bucie znaczy, że pora skręcić w lewo), koszule będą dbać o naszą postawę, spodnie… będą miały jakieś mikro mechanizmy ułatwiające przebywanie długich dystansów?
Człowiek+
To całkiem interesujące, że człowiek przyszłości będzie brnął coraz dalej w technologiczne udoskonalanie swojego ciała oraz umysłu. Powszechna możliwość stosowania implantów zwiększyłaby nasze możliwości fizyczne, a do tego można wspierać ten proces poprzez noszenie inteligentnych, zaawansowanych technologicznie ubrań. Z kolei inny rodzaj usprawnień poszerzałby zakres pracy naszych umysłów. Chyba jesteśmy na dobrej drodze do takiej przyszłości, a takie smart ciuchy to tylko jeden mały kroczek, który jest równie istotny co cała reszta, również tych większych kroków (jak np. prace nad koronką neuronową).
Kamil Świtalski pisał jakiś czas temu o inteligentnej kurtce i podkreślał przy tym, że kategoria inteligentnych ubrań rośnie w siłę. Zachęcam do zapoznania się z jego artykułem: Kurtka Google i Levi’s wkrótce w sklepach, znamy już cenę. Ta technologia zachwyca.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu