Polska

Udana akcja policji. Zatrzymano 49 pedofilów działających online

Konrad Kozłowski
Udana akcja policji. Zatrzymano 49 pedofilów działających online
6

Zatrzymane 92 komputery, 172 dyski twarde, a na nich 40 tys. plików wideo i 130 tys. zdjęć - to efekt operacji "Barbossa" policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeciwko sprawcom przestępstw o podłożu seksualnym.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o sukcesie operacji "Barbossa" dzisiaj rano. CBZC połączyło w tej realizacji siły z Europolem, Prokuraturą Krajową oraz NCMEC (National Center for Missing & Exploited Children). Ustalenie i wykrycie sprawców przestępstw tego rodzaju stanowi jedno z kluczowych zadań policjantów w CBZC i w minionym tygodniu aż 372 funkcjonariuszy ze wszystkich komórek terenowych, wspieranych przez funkcjonariuszy z komend wojewódzkich Policji w tym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie a także miejskich i powiatowych z całego kraju, wzięło udział we wspomnianej akcji.

Operacja Barbossa - 49 zatrzymanych, 92 komputery, 172 dyski twarde, a na nich 40 tys. plików wideo i 130 tys. zdjęć

W sumie zatrzymano aż 49 osób w wieku od 19 do 70 lat, z czego 21 zostało tymczasowo aresztowanych. W ramach operacji "Barbossa" przeprowadzono 87 przeszukań, co przełożyło się na zabezpieczenie ponad 720 cyfrowych nośników. Na nich, po wstępnych badaniach, znajduje się ponad 170 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich. Dotychczasowe ustalenia pozwalają stwierdzić, że korzystano z wielu kanałów dystrybucji tych materiałów, w tym szyfrowanych komunikatorów i zamkniętych grup.

CBZC podkreśla, że operacja była koordynowana wspólnie z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuratur terenowych w całym kraju. Duże znaczenie miała też współpraca z amerykańską organizacją non-profit NCMEC oraz Europolem. Wśród tymczasowo aresztowanych znaleźli się, między innymi, mężczyzna wykorzystujący seksualnie dziecko oraz kobieta udostępniająca konkubentowi prywatne zdjęcia swojego dziecka. Cztery osoby spośród wszystkich zatrzymanych usłyszało w przeszłości zarzuty karne za rozpowszechnianie lub posiadanie materiałów o charakterze pedofilskim. Podejrzani usłyszeli zarzuty karne o czyny z art. 202 § 3 k.k., które traktują o  posiadaniu i rozpowszechnianiu treści o charakterze pedofilskim. Jak poinformowano w komunikacie, na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 641 tys. zł.

Źródło, zdjęcia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu