Bezpieczeństwo w sieci

Zhakowali Pornhub, zarobili miliony dolarów i... wpadli dzięki Google i FBI

Jakub Szczęsny
Zhakowali Pornhub, zarobili miliony dolarów i... wpadli dzięki Google i FBI
9

Dwóch rosyjskich hakerów spowodowało ogromne straty pieniędzy głównie w sieciach reklamowych, które zostały udanie zaatakowane za pomocą 3ve - botnetu generującego fałszywe kliki w reklamy. Ujęto ich i postawiono im zarzuty dzięki Google oraz FBI.

Dwóch przestępców stworzyło również Kovtera - malware reklamowy rozsiewający się za pomocą wiadomości e-mail (inne metody również były wykorzystywane). Niebezpieczne oprogramowanie doprowadziło do milionów infekcji w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania oraz Australia. Najważniejszym jednak osiągnięciem było zhakowanie PornHuba oraz należących do niego urządzeń.

Hakerzy w ramach botnetu dysponowali ponad milionem aktywnych adresów IP z całego świata - te zaś służyły do generowania fałszywych klików w sieciach reklamowych, za co zgarniali niemałe pieniądze. Dzięki staraniom Google, które również straciło na tym procederze oraz amerykańskich służb udało się ich zidentyfikować, aresztować, postawić im zarzuty oraz doprowadzić do ekstradycji.

W grę wchodzi nawet 30 milionów dolarów

Działania cyberprzestępców wycenia się mniej więcej na taką właśnie sumę. Nie wiadomo, czy skorzystali oni z pełnej puli szacowanej przez służby - niewykluczone też, że poszkodowanych jest znacznie więcej i te wyliczenia są zwyczajnie niepełne. Możliwe również, że ci odpowiadają również za inne incydenty związane za cyberbezpieczeństwem - tym jednak zajmie się teraz właściwy sąd.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu