Polska

KRRiT podała próg kwoty dla YouTuberów - kto musi się rejestrować?

Konrad Kozłowski
KRRiT podała próg kwoty dla YouTuberów - kto musi się rejestrować?
19

Od kilkunastu dni trwają dyskusje na temat nowelizacji ustawy, która nakłada na twórców wideo z takich usług jak YouTube, TikTok czy Twitch obowiązek rejestracji w KRRiT. Kto będzie musiał to zrobić?

W pierwszej kolejności ustalmy, kogo może dotyczyć taki obowiązek. Wcześniej mowa była tylko o platformach VOD i dostawców platform udostępniania wideo (VSP), ale później okazało się, że należy uwzględnić także osoby publikujące w Sieci swoje nagrania.- Powyższym obowiązkiem objęta jest każda osoba publikująca materiały wideo na platformach udostępniania wideo - YouTube, TikTok, Twitch, Facebook itp. (czyli nagrywająca filmiki, videoblogi lub inne materiały wideo) i zarabiająca na tej na usłudze np. na podstawie odpowiednich umów z reklamodawcami lub przedstawicielem platformy - uściśliła Teresa Brykczyńska - rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Kto zapłaci podatek od VOD? Kto musi się rejestrować?

Po tym, jak informacja przeszła przez media jak burza, należało doprecyzować kogo dokładnie dotyczyć będzie ten zapis, dlatego Witold Kołodziejski - przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - wskazał kwotę 1505 zł brutto, jako próg rozdzielający nieobjętych i objętych nowymi przepisami. Termin zgłaszania się przez dostawców VOD i VSP minął 1 lutego, ale KRRiT zapowiada prowadzenie akcji edukacyjnych dla osób, które mają obowiązek się zgłosić. Wszyscy dostawcy i twórcy będą mieli obowiązek przedstawiania raportów finansowych, uwzględniać udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i ostrzeżenia przed materiałami, które mogłyby uderzać w rozwój nieletnich.

Celem działań jest oczywiście nałożenie nowego podatku na najwięcej zarabiających.  Tak zwany "podatek od VOD" nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców, czyli twórców zatrudniających mniej niż 10 osób i mających mniej niż 2 mln euro obrotu w ciągu roku - poinformował PAP (via Wirtualnemedia.pl).

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu