Google

Jednostka odpowiedzialna za ludobójstwo w Buczy zlokalizowana przy pomocy Google Maps

Patryk Koncewicz
Jednostka odpowiedzialna za ludobójstwo w Buczy zlokalizowana przy pomocy Google Maps
6

Wykorzystując dane zebrane przez ukraińskie służby, internauta stworzył mapę pochodzenia zbrodniarzy z Buczy

Masakra ludności cywilnej w Buczy okazała się tragicznym kubłem zimnej wody. Zachód nałożył na Rosję kolejne sankcje, obiecując przy tym dokładne zbadanie sprawy. Ukraińskie służby przeprowadziły szczegółowe śledztwo, na podstawie którego ludobójstwo powiązano z 64 zmotoryzowana brygada strzelców. Internet rozpoczął zaciekłe poszukiwania zbrodniarzy. Opublikowano już zdjęcia z kamer przedstawiające niektórych członków niechlubnej formacji, a przy wykorzystaniu danych zebranych przez Ukraińską armię także ich potencjalną lokalizację. Na jej podstawie Estoński internauta stworzył mapę pochodzenia morderców z Buczy.

Zbrodniarze odpowiedzialni za ludobójstwo pochodzą z najdalszych zakątków federacji

Użytkownik z Estonii użył lokalizacyjnych pinezek na Google Maps do oznaczenia pochodzenia członków 64 zmotoryzowanej brygady strzelców. Wykorzystał dane paszportowe, zebrane przez ukraińskie służby, ukazując w ten sposób, że zbrodniarze zamieszkują właściwie całą Rosję, włącznie z tak dalekimi rejonami jak, chociażby Jakucja.

Mapa ukazuje, że pochodzą oni głównie z najbiedniejszych obszarów federacji, choć nie zabrakło także jednostek z większych miast, w tym Moskwy. Dane pokrywają się z krążącymi po sieci fotografiami żołnierzy o wyraźnie azjatycki rysach.

Użytkownik Twittera zauważył także, że dane pokrywają się z mapą śledzenia przesyłek przygotowaną przez niezależnych dziennikarzy z Białorusi i Rosji. Przedstawia ona miejsce wysyłki oraz najczęstsze punkty docelowe paczek, które najprawdopodobniej przedstawiają łupy zrabowane przez rosyjskich żołnierzy. Przypomnijmy, że według prawa międzynarodowego takie działania również są niedopuszczalne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news