1

Microsoft kupuje Videosurf – liczy, że uda mu się odmienić wyszukiwanie materiałów wideo

Microsoft kupił założonego w 2006 roku startupa Videosurf, który zajmuje się umożliwianiem wyszukiwania interesujących nas treści wewnątrz materiałów wideo. Właśnie tak – nie tyle samych klipów, ale tego, co znajduje się w środku. W zamian za 100 mln dolarów Microsoft chce zdobyć kolejny atut, który pozwoli mu się mierzyć z Sami Wiecie Kim na rynku wyszukiwarek internetowych. Pomysł ciekawy, […]

VideosurfMicrosoft kupił założonego w 2006 roku startupa Videosurf, który zajmuje się umożliwianiem wyszukiwania interesujących nas treści wewnątrz materiałów wideo. Właśnie tak – nie tyle samych klipów, ale tego, co znajduje się w środku. W zamian za 100 mln dolarów Microsoft chce zdobyć kolejny atut, który pozwoli mu się mierzyć z Sami Wiecie Kim na rynku wyszukiwarek internetowych. Pomysł ciekawy, pytanie tylko, czy spółka z Redmond będzie umiała wykorzystać najnowszy nabytek.

Czym dokładnie jest Videosurf pisała trzy lata temu Aleksandra Biolik na łamach Antyweba. W dużym skrócie, bo nie ma sensu przytaczaj tutaj całego artykułu, to usługa umożliwiająca przeszukiwanie plików wideo od środka. Innymi słowy Videosurf pozwala w miarę prosty sposób na znalezienie interesującej nas sceny w kinowym hicie czy zwykłym serialu. Zdaniem twórców, wideo-wyszukiwarka ma przede wszystkim pozwolić na korzystanie z wizualnego interfejsu, a nie tylko przeglądania na podstawie podanych przez użytkownika słów kluczowych.

Od 2008 roku twórcy Videosurf nie zasypiali gruszek w popiele, starając się rozwinąć usługę. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Za sumę niemal 100 mln dolarów firmę nabył właśnie Microsoft. Wkrótce z Videosurf będziemy mogli zapewne skorzystać – chociażby w wyszukiwarce Bing, Xboksie, a może i smartfonach Windows Phone. Zresztą, różne można snuć domysły, bowiem firma Steve’a Ballmera nie zdradziła jeszcze, w jaki sposób chce wykorzystać najnowszy nabytek.


Videosurf - wyszukiwarka

W połączeniu z zakupionym za 8,5 mld dolarów komunikatorem Skype, Videosurf może stać się elementem szerszej strategii mającej na celu wzbogacenie rozwiązań audio-wizualnych. Zwłaszcza że nowa usługa pozwala nie tylko na wyszukiwanie w materiałach wideo, ale również audio. Poza tym posiada dziś już dobrze znaną funkcję rozpoznawania twarzy.

Prace nad połączeniem niedawno nabytych rozwiązań już trwają. Microsoft wprowadza właśnie Skype między innymi do takich platform jak Xbox 360 czy Xbox Live. Ciekawe będzie zobaczyć, jak „zagrają” nowa nabytki w ramach Xboksa. Może uda się je połączyć z Kinectem? Jakiekolwiek zmiany nie będą, w każdym razie szykuje się interesujący okres dla użytkowników produktów Microsoftu.